W minioną sobotę, 3 grudnia, odbyła się organizowana przez Podlaski Uniwersytet Trzeciego Wieku konferencja naukowa pn. „Zdrowy i Aktywny Senior”. Nie zabrakło wykładów, prelekcji i inspirujących rozmów.

Blisko 200 osób zjawiło się w pensjonacie Sosnowe Zacisze w Ignatkach. Seminarium było podsumowaniem naszej działalności w 2022 roku, w trakcie którego zorganizowaliśmy podlaskim seniorom szereg szkoleń promujących aktywny tryb życia i zdrowe odżywianie.

Wśród prelegentów znaleźli się dr Joanna Zabielska-Cieciuk (lekarz rodzinna), która opowiedziała o zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym; dr Joanna Smarkusz-Zarzecka (adiunkt badawczo-dydaktyczny UM w Białymstoku) – wpływ zajęć sportowych na kondycję seniorów; Eugeniusz Muszyc (inżynier technologii żywności) – zasady racjonalnego żywienia; Tomasz Jagodziński (dyrektor Muzeum Niepodległości w Warszawie) – życiorys i oferta MN; Jan Zalewski (działacz sportowy) – prezentacja domowych zajęć ruchowych dla seniorów; Adrianna Zańko (dietetyk) – antyoksydanty w diecie dla odporności i pięknej skóry; prof. Artur Pasko (historyk) – dzieje podlaskiego sportu; Piotr Markiewicz (brązowy medalista na IO w Atlancie w 1996 r., kajakarz z Augustowa) – chcesz być mistrzem, to musisz myśleć jak mistrz.

Najbardziej aktywni liderzy podlaskich seniorów otrzymali certyfikaty, ponadto każdy z uczestników konferencji otrzymał „Leksykon Olimpijczyków Północno-Wschodniej Polski 1924-2022” autorstwa Jana Wołosika, członka Podlaskiej Rady Olimpijskiej, opublikowany pod honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki Kamila Bortniczuka.

Wydarzenie zakończyło się wspólnym obiadem przygotowanym z dietetycznych produktów.

Seminarium zostało dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Więcej zdjęć na naszym fanpage’u na Facebooku: https://www.facebook.com/strona.seniora

Red. PS