Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji Fundacja Biedronki przekaże prezenty podopiecznym placówek sprawujących opiekę nad seniorami. Do programu „Radosne Święta z Fundacją Biedronki” mogą zgłosić się ośrodki, które na co dzień pomagają osobom starszym. Łączna wartość ufundowanych prezentów to blisko 1,2 mln złotych.

Święta Bożego Narodzenia to szczególny moment w roku, w którym pragniemy cieszyć się obecnością bliskich nam osób, spędzając czas w spokojnej, radosnej atmosferze. Fundacja Biedronki chciałaby pomóc stworzyć świąteczny nastrój oraz sprawić, żeby na twarzy seniorów zagościł uśmiech. Dlatego kolejny raz uruchomiła program, dzięki któremu placówki pomagające osobom starszym otrzymają prezenty dla swoich podopiecznych. Produkty wchodzące w skład paczek to m.in. śliwki w czekoladzie, pierniki, chałwa, ciastka, herbata oraz kosmetyki: szampon i żel pod prysznic.

– Święta to trudny czas dla wielu seniorów, szczególnie tych, którzy przebywają w różnego rodzaju placówkach. To właśnie wtedy najbardziej doskwiera im brak rodziny i kogoś bliskiego, dlatego w tym roku, już po raz trzeci, Fundacja Biedronki ufunduje seniorom świąteczne paczki. Chcemy, by osoby starsze, które często borykają się nie tylko z trudami dnia codziennego, ale i samotnością, choć na chwilę przestały myśleć o problemach – mówi Katarzyna Scheer, prezes Fundacji Biedronki.

Program skierowany jest do placówek, które spełniają wszystkie poniższe kryteria:

  • co najmniej 60% podopiecznych placówki stanowią osoby, które ukończyły 60 lat,
  • placówka posiada jeden z poniższych statusów: Dom Pomocy Społecznej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, hospicjum, schronisko dla osób bezdomnych, placówka opieki prowadzona przez kościelne osoby prawne lub organizacje pozarządowe (jako działalność gospodarcza niedziałająca w celu osiągnięcia zysku),
  • realizują cele statutowe zgodne z celami statutowymi zarówno Fundacji, jak i programu „Radosne Święta z Fundacją Biedronki”.

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”. W ich ramach potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. Programami objętych jest ok. 13 500 seniorów z całej Polski. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii, a obecnie realizuje trzy programy dla uchodźców z Ukrainy. Fundacja przeznaczyła na programy społeczne blisko 90 mln złotych (status na październik 2022).

Red. PS, fot. pexels.com