Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym. Pacjenci dowiadujący się o diagnozie często nie posiadają kluczowej wiedzy z zakresu możliwości terapeutycznych raka płuca. Z tego względu 14 kwietnia 2022 r. odbędzie się kolejny z cyklu bezpłatny webinar dla osób chorujących na raka płuca i ich bliskich, organizowany w ramach kampanii „Hamuj Raka! Daj szansę płucom!” przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Gościem specjalnym będzie wybitny specjalista prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

– Nasze bezpłatne webinary to idealna okazja na dostarczenie niezbędnej wiedzy pacjentom chorującym na raka płuca, jak i ich bliskim. Leczenie raka płuca należy do największych wyzwań, dlatego wierzymy, że nasza inicjatywa pozwoli szerzyć wiedzę na temat leczenia raka, jednocześnie wzmacniając odporność psychiczną oraz rozwijając umiejętności radzenia sobie ze stresem. Warto zaznaczyć, że pacjenci posiadający odpowiednią wiedzę, to pacjenci świadomi możliwości dotyczących nowych, innowacyjnych terapii zwiększających nie tylko czas przeżycia, ale i także prawdopodobieństwo wyleczenia nowotworu – mówi Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Rak płuca (ang. lungcancer) to nowotwór złośliwy oskrzeli (dróg oddechowych) lub pęcherzyków płucnych. Wykrywany najczęściej w zaawansowanym stadium i kojarzony z chorobą palaczy. Pomimo, że 85% przypadków zachorowania na raka płuca jest związane
z długoletnim paleniem papierosów, każdego roku tysiące niepalących osób słyszy diagnozę tej choroby. Wskaźnik przeżycia u chorych na raka płuca jest niższy w porównaniu do innych najczęściej występujących nowotworów złośliwych w Polsce, tj. raka piersi, raka gruczołu krokowego i raka jelita grubego.

Ważną informacją dla pacjentów, jest fakt, że rozwój nauki, w tym zwłaszcza badania molekularne i genetyczne raka płuca ujawniły, że jest on wysoce zróżnicowaną chorobą i że należy mówić o wielu, a nie o jednym schorzeniu. Ten fakt stosunkowo niedawno radykalnie zmienił perspektywy dla części pacjentów, otwierając przed nimi szansę na dobór leczenia spersonalizowanego, dostosowanego do cech choroby, a tym samym na znacznie dłuższe i dobrej jakości życie z chorobą. Warto więc wiedzieć o raku płuca jak najwięcej!

Podczas 2-godzinnego spotkania (18:00-20:00) poruszone zostaną kwestie związane z optymalnym leczeniem pacjentów z rakiem płuca, wyzwaniami, a także z kluczowymi informacjami dotyczącymi choroby. W pierwszej połowie webinaru prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, odpowie na najbardziej nurtujące pacjentów i ich bliskich pytania.

Pytania będzie można zadawać bezpośrednio na spotkaniu lub przesyłając je wcześniej na adres: biuro@ruchspoleczny.org.pl. To bezpośrednia możliwość, żeby uzupełnić swoją wiedzę i rozwiać trapiące wątpliwości, korzystając z bogatego doświadczenia ekspertów.

– Brak wiedzy wpływa na postrzeganie raka płuca jako choroby będącej wyrokiem dla pacjentów. Obecne coraz częściej mówi się o raku płuca jako o chorobie przewlekłej. Co więcej, jest realna szansa na radykalne wyleczenie tego nowotworu pod warunkiem, że jest wcześnie wykryty i odpowiednio leczony. W leczeniu raka płuca na przestrzeni ostatnich lat dokonał się ogromny przełom. Dzięki wykonywaniu diagnostyki molekularnej już na wczesnym etapie zaawansowania choroby, stosowaniu nowych, innowacyjnych terapii, realnie zwiększamy szansę na wyleczenie pacjentów, jednocześnie dając im możliwość na normalne życie, bez choroby. Dlatego też serdecznie zachęcamy do przesyłania pytań do naszych ekspertów, którzy bazując na własnych doświadczeniach jak i ogromnej wiedzy wytłumaczą zagadnienia dotyczące raka płuca – tłumaczy Elżbieta Kozik.

Dodatkowo, w drugiej połowie webinaru uczestnicy spotkania będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologicznego z zakresu akceptacji choroby, zapewnionego przez Elżbietę Majewską, coacha kryzysowego oraz Magdalenę Knefel, trenerkę mind fulness – Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

– Akceptacja jest gotowością zobaczenia i przyjęcia spraw takimi, jakimi są, niezależnie czy to stan naszego zdrowia, relacji czy emocji. Jest punktem wyjścia i kluczem do dalszego zdrowienia, a dla wielu z nas także wyzwaniem. Podczas spotkania zastanowimy się nad tym, czym w praktyce jest, a czym nie jest akceptacja. Porozmawiamy o tym, jak możemy uczyć się akceptować sprawy, które są dla nas trudne, po to, by zyskać siłę i energię do działania tam, gdzie jest to możliwe – tłumaczy Elżbieta Majewska, członek zarządu Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w webinarze, mogą rejestrować się pod linkami:
https://rakpluc-leczenie.getresponsepages.com/
https://webinar.getresponse.com/GCCSG/o-leczeniu-raka-pluca-i-znaczeniu-akceptacji-choroby/

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: