W kwietniu na parkingach wybranych sklepów Kaufland pojawią się mobilne punkty badań mammograficznych. Mammobusy zaparkują również w miastach województwa podlaskiego, między innymi w Białymstoku, Łomży czy w Suwałkach. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat.

Białystok, Bielsk Podlaski, Łomża, Augustów oraz Suwałki – to miasta, w których w kwietniu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu, w tym pracownice sieci Kaufland.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust) lub 58 666 24 44 (LUX MED), w zależności od lokalizacji i daty badania.

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych. Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W 2021 r. mammobusy zaparkowały na parkingach sklepów Kaufland ponad 1000 razy. Z bezpłatnego badania mammograficznego skorzystało aż 70 000 kobiet. W tym roku sieć ponownie zachęca do odwiedzania mammobusów.

Lokalizacje w Podlaskiem:

  • Białystok: 11-12.04, parking Kaufland przy ul. Bohaterów Monte Cassino 12 – Geneva Trust
  • Bielsk Podlaski: 12.04, parking Kaufland przy ul. Piłsudskiego 27 – Geneva Trust
  • Łomża: 21.04, parking Kaufland przy ul. J. Piłsudskiego 33 – Geneva Trust
  • Augustów: 13.04, parking Kaufland przy ul. Wojska Polskiego 50 – LUX MED
  • Białystok: 20.04, parking Kaufland przy ul. Bohaterów Monte Cassino 12 – LUX MED
  • Bielsk Podlaski: 27.04, parking Kaufland przy al. J. Piłsudskiego 27 – LUX MED
  • Łomża: 22.04, parking Kaufland przy al. J. Piłsudskiego 33 – LUX MED
  • Suwałki: 11-12.04, parking Kaufland przy ul. Wierusza-Kowalskiego 2 – LUX MED

Red. PS, fot. mat. pras.