Starzenie się organizmu dotyczy wszystkich narządów. Z biegiem lat pracują one wolniej, wpływając na nasze samopoczucie. To również dotyczy oczu, które zazwyczaj po 40. roku życia zaczynają szwankować.

Czytając książkę, gazetę czy przeglądając informacje w telefonie komórkowym, z każdym kolejnym rokiem odsuwamy je coraz dalej. Znacznie trudniej jest przeskoczyć wzrokiem z komputera lub książki na coś bardziej odległego, na przykład, by zobaczyć coś w telewizorze. Wszystko to są objawy starczowzroczności, która objawia się twardnieniem soczewki, co pogarsza akomodację oka, czyli jego zdolność dostosowania się do widzenia wyraźnie z różnej odległości.

To nieuniknione

Z wiekiem soczewka ulega zesztywnieniu oraz osłabione są zdolności akomodacji oka. Oznacza to, że narząd wzroku traci umiejętność dostosowania ostrości do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach.

– Ten złożony proces pacjenci odczuwają jako pogorszenie widzenia. Zmiany są niestety nieuchronne – nie można ich zatrzymać, nawet poprzez zdrowy styl życia, co oczywiście nie zwalnia nikogo z dbania o tzw. higienę oczu, na którą składa się odpowiednie oświetlenie w trakcie lektury, prawidłowa odległość oczu od tekstu czy monitora lub robienie przerw w oglądaniu telewizji i czytaniu – mówi dr n. med. Dorota Średzińska – Kita z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

U osób krótkowzrocznych z kolei pogarszający się wzrok po 40-ce może sprawić, że pacjent uzna swoje dotychczasowe okulary za zbyt mocne. Może również zacząć czytać bez nich, mimo że wcześniej było to niemożliwe. Złudzenie poprawy widzenia w końcu jednak mija, po czym przychodzi moment, kiedy trzeba zdecydować się na soczewki skupiające.

Jak dbać o wzrok po 40. roku życia?

Naprawdę warto na co dzień troszczyć się o swoje oczy. Codzienne, dobre nawyki mogą pomóc opóźnić proces pogarszania się wzroku po 40. roku życia, ale niestety nie mogą go zatrzymać.

Warto ograniczyć w codziennym menu tłuszcze zwierzęce, a do smażenia wybierać oleje roślinne z pierwszego tłoczenia (oliwa, olej rzepakowy). Trzeba pamiętać, że na dobrą kondycję oczu wpływa odpowiedni poziom witamin i minerałów, które występują w owocach i warzywach, takich jak: pomidory, marchew, jagody, borówki, ciemne winogrona.

Równie ważna jest higiena oczu. Należy pamiętać o zapewnieniu sobie odpowiedniego oświetlenie podczas czytania. Przerwy w czasie pracy przy komputerze i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV – to również opóźni proces starzenia naszych oczu.

Do okulisty raz w roku

Okresowe wizyty kontrolne pomagają wykryć nawet niewielkie zmiany narządu wzroku, które mogą być niedostrzegane na co dzień, a zwiastować występowanie innej, poważnej choroby, np. jaskry czy zaćmy.

– Pamiętać o tym powinny szczególnie osoby obciążone genetycznie. Ocena specjalisty pozwoli odpowiednio szybko zareagować i rozpocząć właściwe leczenie. Jaskra i zaćma nieleczone mogą doprowadzić do całkowitej ślepoty – mówi specjalistka z Omedy.

Red. PS, fot. pixabay.com