Seniorzy z Białegostoku także w tym roku mogą korzystać z bezpłatnej pomocy fachowców przy drobnych naprawach domowych. Miasto, zlecając realizację usług „złotej rączki” ma tym samym wspomóc osoby samotne, schorowane czy niesamodzielne. Projekt w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem starszych mieszkańców Białegostoku.

Na zlecenie miasta projekt „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w miejscu ich zamieszkania poprzez wsparcie w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych” zrealizuje Fundacja Spe Salvi, zwycięzca ogłoszonego konkursu.

Fundacja już po raz kolejny organizuje pomoc fachowców mieszkańcom miasta w wieku 60 lat i więcej, mieszkającym samotnie, dysponującym niskimi dochodami, niesamodzielnym lub długotrwale chorym. Wystarczy w dni robocze zadzwonić pod numer 578 733 659 lub zgłosić się osobiście (ul. Warszawska 50) i umówić się na konkretny termin. Zgłoszenia przyjmowane są w godzinach 9.00 – 13.00, od poniedziałku do piątku.

Seniorzy mogą liczyć na wsparcie, poprzez udzielenie konsultacji i wykonanie drobnych napraw technicznych, ograniczających wystąpienie zagrożenia dla zdrowia z powodu niesprawności instalacji, sprzętów i urządzeń domowych. Wśród oferowanych usług są m.in.: wymiana uszczelek w przeciekających kranach, wymiana pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych, uszczelnienie silikonem przecieków, odpowietrzenie kaloryferów, montaż lub wymiana zamków, wymiana klamek, regulacja opadniętych drzwi, wieszanie obrazów, luster, rolet, półek, karniszy, suszarek łazienkowych, wymiana żarówek, przetkanie odpływów.

Nie ma co ukrywać: Naprawa zepsutego zamka, wymiana uszczelek w oknach to zadania, które mogą być kłopotliwe dla osób starszych. Trzeba nie tylko mieć odpowiednie narzędzia i umiejętności, ale też siłę do takich prac. W takich właśnie sytuacjach może pomóc „złota rączka.

Miasto na realizację tego zadania od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku przeznaczy łącznie 210 tys. zł. W roku 2022 planowane jest wykonanie 620 usług, zaś w roku 2023 – 703. Seniorzy mogą z tej pomocy korzystać bezpłatnie, z zastrzeżeniem, że jedna osoba może skorzystać z pomocy nie więcej niż raz w miesiącu i nie więcej niż 5 razy w roku.

W 2021 r. z pomocy „złotej rączki” skorzystało 286 seniorów. Fachowcy wykonali 550 drobnych napraw. Zlecenia dotyczyły między innymi wymiany uszczelek w oknach, naprawy lub wymiany klamek w drzwiach, baterii umywalkowych, spłuczek sedesowych, zawieszania w łazience suszarek do ubrań, naprawy włączników.

Red. PS, inf. UM Białystok, fot. pixabay