Swoje dane przekazała Diagnostyka, to jedna z największych i najpopularniejszych w Polsce sieci laboratoriów i punktów pobrań do badań, również w Białymstoku (9 punktów pobrań), Łomży (dwa punkty) czy Suwałkach (3 punkty). Z programu Profilaktyka 40 plus w sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka w okresie od lipca do końca grudnia 2021 roku skorzystało prawie 200 tysięcy osób z kilkunastu milionów uprawnionych. Najwięcej pacjentów odwiedziło punkty pobrań w Poznaniu (35 tys.), Wrocławiu (20 tys.), Krakowie (19 tys.), Trójmieście (18,5 tys. ), Szczecinie (16 tys.), Białymstoku (15 tys.), na Śląsku (13,5 tys.) i w Warszawie (11,5 tys.). 60% badanych stanowiły kobiety, 40% mężczyźni.

Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin realizacji badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40. rok życia, program potrwa do końca czerwca 2022 roku, zostały w nim również wprowadzone pewne zmiany, które ułatwiają realizatorom – laboratoriom medycznym – pracę.

Od tego roku rozszerzono uprawnienia personelu medycznego – poza lekarzem i pielęgniarką badania fizykalne, jak pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie, ciśnienia tętniczego krwi, ocena miarowości rytmu serca mogą wykonać także diagnosta laboratoryjny, ratownik medyczny i położna.

Dodatkowo, z inicjatywy samych laboratoriów została stworzona strona internetowa, która pomaga szybko znaleźć właściwy punkt realizujący badania. Do tej pory pacjent z wydrukowanym e-skierowaniem nie bardzo wiedział, gdzie ma się zwrócić. Teraz pomoże mu w tym portal www.profilaktyka40plus.com, który zamieszcza adresy laboratoriów Alab, Synevo, Diagnostyki i Synlabu, oraz innych realizatorów badań, którzy zgłoszą swój punkt do portalu. Na stronie zamieszczona została mapa, gdzie po wpisaniu swojego adresu otrzymamy propozycję blisko zlokalizowanych punktów pobrań, do których możemy się udać.

Na badanie należy przyjść z wydrukowanym lub pobranym online e-skierowaniem.

– Pandemia wywołana koronawirusem sprawiła, że jeszcze mniejsza liczba pacjentów myśli o profilaktyce zdrowotnej. Program Profilaktyka 40 plus ma odwrócić tę tendencję i zmniejszać „dług zdrowotny”, który powstał z powodu trudniejszego dostępu do różnych świadczeń medycznych. Firmy biorące udział w programie zatrudniają wysokiej klasy profesjonalistów medycznych, których łączy przekonanie, że lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć. Dlatego cztery sieci laboratoriów i stowarzyszenie MedTech Polska zaangażowały się w promocję badań profilaktycznych, aby jak największa grupa spośród ponad kilkunastu milionów ubezpieczonych po 40. roku życia skorzystała z tej inicjatywy – mówi Barbara Kopeć, przewodnicząca Forum Medycyny Laboratoryjnej, zrzeszającej prywatne podmioty medyczne realizujące program.

Do badania należy być na czczo, a przed wizytą w laboratorium przygotować próbki kału i moczu, i dostarczyć je w dniu badania lub – po uzgodnieniu – donieść. Badania są całkowicie refundowane przez NFZ.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi:

,