Kaufland wraz z partnerem Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa podlaskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Mammobusy wyjechały w trasę już w marcu. W styczniu pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce, również w wybranych miastach województwa podlaskiego. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat.

Augustów, Białystok oraz Łomża – to miasta, w których już w styczniu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu.

Bezpłatną mammografię można wykonywać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna, darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju, mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności, w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W 2020 r. ponad 44 tysiące Polek skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych zorganizowanych przez Kaufland i partnerów strategicznych: Lux Med oraz Geneva Trust. W tym roku sieć handlowa ponownie zachęca do odwiedzenia mammobusów, które pojawiają się na wybranych parkingach sklepów Kaufland. Od marca do grudnia mobilne punkty do badań zaparkowały w ponad 1000 lokalizacjach w kraju, a w styczniu pojawią się w kolejnych blisko stu trzydziestu punktach.

  • Augustów – 18.01, parking Kaufland przy ul. Wojska Polskiego 50;
  • Białystok – 24.01, parking Kaufland przy ul. Bohaterów Monte Cassino 12;
  • Łomża – 31.01, parking Kaufland przy ul. J. Piłsudskiego 33.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: