Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ informuje, że osobom, które przyjęły trzecią dawkę szczepienia przeciwko COVID-19, zostaną wydłużone Unijne Certyfikaty Covidowe. Certyfikat będzie ważny przez 1 rok od daty przyjęcia dawki przypominającej.

Decyzję o wydłużeniu Certyfikatów Covidowych podjęło Ministerstwo Zdrowia w związku z pojawieniem się możliwości przyjęcia dawki przypominającej po 6 miesiącach od zakończenia podstawowego schematu szczepienia. Od 2 listopada dla każdej osoby w wieku powyżej 18 lat, w przypadku której od pełnego zaszczepienia minęło przynajmniej pół roku, dostępna jest przypominająca dawka szczepionki przeciw COVID-19. Po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia E-skierowanie wystawiane jest automatycznie.

Każda osoba zaszczepiona może pobrać Certyfikat Covidowy za pośrednictwem Indywidualnego Konta Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel. Można również udać się do placówki POZ lub właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku Certyfikatu. W takim przypadku pacjent otrzyma pomoc i wsparcie oraz wydrukowany Certyfikat.

Z dodatkowej dawki szczepienia mogą skorzystać osoby powyżej 18 roku życia. Szczepienie przypominające mogą również przyjąć osoby powyżej 12. roku życia, ale z obniżoną odpornością. Należy pamiętać, że od pełnego zaszczepienia musi upłynąć przynajmniej pół roku.

Na szczepienie trzecią dawką można rejestrować się poprzez:

  • bezpłatną infolinię 989,
  • pobliski punkt szczepień,
  • SMS o treści SzczepimySie na numer 880 333 333,
  • stronę www.pacjent.gov.pl.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina, że celem wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w obrębie Unii Europejskiej.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: