Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ, wspólnie z innymi Oddziałami NFZ oraz Ministerstwem Zdrowia, rozpoczął nową akcję prozdrowotną. W każdym z 16 oddziałów wojewódzkich NFZ w salach obsługi klientów utworzono stanowisko ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profesjonalni doradcy zaproponują udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

– Samoobsługowy kiosk profilaktyczny mieści się w siedzibie Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na parterze, w sali obsługi klientów – mówi Maciej Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Kiosk profilaktyczny został wyposażony w nowoczesną aparaturę, dzięki której osoby dorosłe samodzielnie i bezpłatnie mogą wykonać pomiary zdrowotne, takie jak: ciśnienie tętnicze krwi, analiza składu ciała, wzrost, waga oraz indeks masy ciała, tzw. BMI. Są to podstawowe pomiary medyczne, niezbędne w ocenie ryzyka najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Należy podkreślić, że z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Jak zapisać się na wizytę w kiosku profilaktycznym? Informacje praktyczne

Do kiosku profilaktycznego można zapisać się na dwa sposoby:

  1. Poprzez stronę internetową Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pod adresem: https://www.nfz-bialystok.pl/kioskprofilaktyczny/
  2. Dzwoniąc na infolinię Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800 190 590.
Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Każda osoba, która wykona pomiary, otrzymuje wydruk bezpośrednio w kiosku. Następnie ma możliwość skorzystać z konsultacji z profesjonalnym doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Konsultant przedstawi zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników – w razie potrzeby warto zwrócić się z nimi na przykład do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i wyjaśnią, jak można się do nich zgłosić.

Wśród nich są:

  • Program Profilaktyka 40 Plus – konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie;
  • Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 – doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19;
  • portal Diety.nfz.gov.pl – konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu.

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę w SMS lub e-mail, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej Moje IKP.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: