Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie: na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób. Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego do wykonania badania niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) wraz z konsultacją u specjalisty.

Działania prowadzone są w ramach projektu pn. „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim”.

Jak podaje prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii, palenie papierosów odpowiada za 30 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory i to jest bardzo duży odsetek. Palenie papierosów odpowiada również za 90 proc. śmierci z powodu raka płuc. Tymczasem młodzi ludzie, sięgając po papierosa, nie zawsze są świadomi tego, że tak bardzo to palenie zaważy na ich przyszłym życiu.

– Palenie papierosów odpowiada za szereg nowotworów: raka płuca, raka okolic głowy i szyi, raka przełyku, raka pęcherza moczowego i pośrednio wpływa na inne nowotwory. Problem w przypadku raka płuca polega na tym, że 75 proc. przypadków raka płuca diagnozowanych jest w zaawansowanym stadium choroby, kiedy leczenie, które da pacjentowi największą gwarancję na całkowite wyleczenie z choroby nowotworowej, nie jest już możliwe. Zależy nam na tym, żeby rak płuca był wykrywany we wczesnym stadium choroby. Objawy raka płuca we wczesnym stadium choroby są skąpe. Objawy raka płuc pod postacią: kaszlu, nawracających zapaleń płuc, bólu, krwioplucia, zaburzeń połykania czy duszności, to są objawy raka zaawansowanego – podkreśla Ewa Sierko. – Program niskodawkowej tomografii komputerowej umożliwia poprzez wykonanie tomografii bez kontrastu, bezpiecznej, krótkotrwałej, wykrycie drobnych guzków w płucach i wykonanie zabiegu operacyjnego bądź radioterapii stereotaktycznej celem usunięcia tych guzków i tak naprawdę daje pacjentowi 95-procentowe szanse na przeżycie.

Rak płuca na początku nie daje żadnych objawów, tak było w przypadku pana Eugeniusza, który w odpowiednim momencie trafił na badanie do BCO i aktualnie jest w trakcie leczenia uzupełniającego.

– Papierosy paliłem przez około 30 lat. I to była paczka, nawet więcej dziennie. W tym roku żona dowiedziała się o programie w Białostockim Centrum Onkologii i zarejestrowała mnie. W trakcie badania stwierdzony został guz na płucu. Po tym znalazłem się na chirurgii klatki piersiowej, przeszedłem dwie operacje. Obecnie mam chemioterapię, tutaj, w Białostockim Centrum Onkologii. Kto może, a każdy może, bo to nie jest trudne, rzucić palenie. Inaczej się żyje, nie trzeba walczyć potem o ten oddech przysłowiowy po operacjach, po chemioterapii ten dyskomfort życia. Rzucajcie palenie i nie oglądajcie się na nic – apeluje Eugeniusz Dudzicz.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020, jego realizacja jest założona do końca czerwca 2023 roku, wartość projektu to ponad 1,7 mln zł. Działaniami profilaktycznymi objętych zostanie 1 600 pacjentów.

– Światowy Dzień Rzucania Palenia (w tym roku 18 listopada – przyp. red.), to dla nas, dla naszego ośrodka, w którym na co dzień diagnozujemy i leczymy nowotwory, okazja do pobudzenia świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą palenie papierosów, ale też apel o zgłaszanie się na badania. Białostockie Centrum Onkologii jako jeden z sześciu ośrodków w Polsce przystąpił do realizacji tego programu, więc jeżeli mamy możliwość wykonania takich badań, nie potrzebujemy w tym celu skierowania od lekarza POZ, to zróbmy to, wykorzystajmy tę szansę, że na terenie naszego województwa taki program jest realizowany – namawia Anna Skrzeczyńska, kierownik sekcji ds. funduszy europejskich w BCO. – Do dziś do programu zakwalifikowaliśmy ponad 1 000 pacjentów, wykonaliśmy blisko 1 200 badań NDTK, część stanowią już badania powtórkowe, ponad 1 000 pacjentów odbyło wizytę wynikową u specjalisty. Ponad 30 zmian, które zostały wykryte w wyniku badania NDTK w ramach programu, zostało przedstawione na konsylium.

Ośmiu pacjentów przeszło już zabiegi operacyjne.

Realizacja programu zakończy się w czerwcu 2023 roku, ale zgłoszenia będą możliwe do czerwca 2022 roku, o ile będą jeszcze miejsca, a wynika to z tego, że każdy pacjent, który zostanie objęty programem ma powtarzane badanie za 12 miesięcy i/lub za trzy i sześć miesięcy, w przypadku wykrycia zmian.

W celu uzyskania szczegółowych informacji i chęci zapisania się na badania należy zadzwonić pod nr 603 241 247.

W bezpłatnych badaniach mogą wziąć udział osoby, które spełniają poniższe kryteria:
– wiek 55 – 74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat;
– wiek 50 – 74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka: ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon, indywidualna historia zachorowania na raka – w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia a tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia, historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Red. PS, fot. BCO

Tagi: