Wbrew powszechnie panującym przekonaniom, grupa emerytów i rencistów bardzo dobrze radzi sobie z obsługą zdalnych łączy. Niemal tak często korzystają oni z wirtualnych spotkań z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak przedsiębiorcy i pracownicy.

Już od ponad roku klienci ZUS mogą zadławić swoje sprawy bezpiecznie i wygodnie bez wizyty w urzędzie. Jest to możliwe nawet będąc z dala od miejsca zamieszkania. Zainteresowanie tą formą usługi stale rośnie. W województwie podlaskim na taki kontakt zdecydowało już prawie 3,3 tys. klientów.

Podczas e-wizyty można załatwić większość swoich spraw związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE. Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby niesłyszące i niedowidzące, a także osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych.

– Największą popularnością cieszą się tematy dotyczące firm i pracowników. Takich rozmów do końca października w województwie podlaskim zostało zainicjowanych 971. Kolejny bardzo popularny wątek spotykań to sprawy dotyczące emerytur i rent krajowych. Takich osób, które zgłosiły chęć spotkania z doradcami emerytalno-rentowymi, było 929. Temat zasiłków wybrało 660 klientów. Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Nasi eksperci potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt już dla 459 osób – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Warto przypomnieć, że e-wizyta to łatwy sposób, by załatwić swoje sprawy w ZUS bez wychodzenia z domu. Można w bezpieczny sposób spotkać się online z ekspertem ZUS. Wystarczy mieć dostęp do internetu, smartfon, tablet lub komputer z kamerką.

– Samo umawianie wideorozmowy jest bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl, odszukać zakładkę e-wizyta i kliknąć link „Umów się na e-wizytę”. Można samemu wybrać dogodny termin i godzinę wizyty – wyjaśnia rzeczniczka.

Od października ubiegłego roku spotkanie online odbyło blisko 2 tys. osób w naszym regionie. Liczba umówionych wizyt jest zdecydowanie większa, bo sięga blisko 3,3 tys. Jednak 26 proc. zarezerwowanych spotkań nie doszło do skutku lub zostały porzucone, czyli klienci nie nawiązali kontaktu z ekspertem ani nie odwołał e-wizyty.

– Pamiętajmy, że z e-wizyty można zrezygnować w każdym momencie. Wystarczy kliknąć link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Z takiej możliwości skorzystało przez rok jednie 500 osób. Dzięki unieważnieniu e-wizyty na taką rozmowę będzie mógł umówić się ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Nie odwołując spotkania, którego już nie potrzebujemy, pozbawiamy inne osoby możliwości skorzystania w tym czasie z wideokonsultacji – mówi Katarzyna Krupicka.

Osoby, które chciałyby na miejscu w placówce porozmawiać z ekspertem ZUS, mogą takie spotkanie umówić na konkretny dzień i godzinę przez PUE ZUS lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr telefonu 87 565 27 13.

Red. PS, fot. ZUS

Tagi:

,