Muzeum Pamięci Sybiru już od ponad miesiąca przyjmuje zwiedzających w siedzibie przy ulicy Węglowej 1 w Białymstoku. Wydarzenia towarzyszące inauguracji wystawy stałej i sama ekspozycja w dniach 17-19 września przyciągnęły dwa tysiące gości, których wspierało 101 wolontariuszy. Dziś do muzeum przyjeżdżają zainteresowani z całego kraju. Wielu z nich przywozi rodzinne pamiątki, które chcą przekazać do muzealnych zbiorów.

Do Muzeum Pamięci Sybiru przybywają zarówno szkolne wycieczki z Białegostoku i okolic, jak i grupy zorganizowane oraz indywidualni turyści z całego kraju. Wśród nich jest wiele osób zainteresowanych tematem Sybiru i deportacji także ze względu na rodzinną historię.

– Chcieliśmy wykorzystać przyjazd do Białegostoku jako okazję do zobaczenia Muzeum Pamięci Sybiru – mówiła pani Jolanta z Lublina.

Po obejrzeniu wystawy stałej ożyły wspomnienia.

– Przypomniały mi się opowieści babci. Jej brat był deportowany. Nie udało mu się dotrzeć do Armii Andersa – powiedziała.

Goście, po obejrzeniu ekspozycji stałej, podkreślają nowoczesność środków oraz silne emocjonalne przeżycia, jakie towarzyszą zwiedzaniu.

– To bardzo dobra wystawa, pomagająca skupić się, wsłuchać, przemyśleć – oceniła pani Anna z Lublina. – To będzie przemawiało zwłaszcza do młodzieży.

Pod ogromnym wrażeniem byli także członkowie drużyny i ekipy trenerskiej Jagielloni Białystok, którzy odwiedzili Muzeum Pamięci Sybiru na początku października.

– To pomaga docenić każdą chwilę, czasy, w których żyjemy – mówił po zwiedzeniu wystawy kapitan drużyny Taras Romańczuk.

Wtórował mu trener Jagielloni Ireneusz Mamrot.

– Wrażenie nie wielkie, ale ogromne – przyznał.

Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na wystawę stałą od wtorku do niedzieli w godzinach od 9.30 do 17.00, w soboty ekspozycję można zwiedzać między 12.30 a 20.00. Bilety zakupić można przez internet oraz w kasach lub automacie w siedzibie muzeum. Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania dla osób indywidualnych. Na stronie internetowej muzeum dostępna jest lista certyfikowanych przez placówkę przewodników.

Muzeum dba o dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Wyposażone jest m.in. w pętle indukcyjne dla osób niesłyszących (zarówno w kasach, jak i na wystawie) czy trójwymiarowe modele eksponatów dla osób niewidomych. Na osoby z ograniczeniami ruchowymi czekają chodziki i wózki inwalidzkie. Goście potrzebujący wyciszenia mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanego dla nich pokoju.

Wizytę w Muzeum Pamięci Sybiru można połączyć z zakupami w muzealnym sklepie zaopatrzonym w liczne publikacje. Na gości czeka także restauracja Mozaika oferująca tradycyjne dania kuchni kresowej w nowoczesnym wydaniu.

Red. PS, fot. mat. pras.