Wielu seniorów zastanawia się, co daje konto bankowe. Ich obawy często dotyczą powierzenia swoich pieniądze bankowi, a niektórzy sądzą, że to zbyt skomplikowane. A pieniądze w banku są bezpieczne, zaś korzystanie z konta jest całkiem proste. Dodatkowo można uniknąć wielu zagrożeń.

ZUS przekazuje już 80 proc. świadczeń na rachunki osobiste. Dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał tylko co drugi emeryt. Obecnie w województwie podlaskim ze 156 tys. wypłacanych świadczeń emerytalnych, tylko 13 tys. przynosi do domu listonosz.

– Konto w banku daje każdej osobie nieograniczony dostęp do pieniędzy przez całą dobę. Może być na nie przekazywana również emerytura. Trafi ona na konto zawsze w terminie, a emeryt nie będzie musiał czekać na listonosza. Gdy będzie potrzebować gotówki, zawsze może ją wypłacić w bankomacie albo w banku. Dodatkową korzyścią jest możliwość opłacania rachunków i robienia zakupów przez internet, a także płacenia kartą w sklepie. Tym sposobem można uniknąć oszustów i złodziei – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzecznik prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Gotówka w domu to doskonała pokusa do kradzieży lub wyłudzeń, np. metodą „na wnuczka”. Celem oszustów niestety najczęściej są właśnie seniorzy. Dlatego konto w banku zapewnia komfort i bezpieczeństwo. I to nie tylko finansowe, ponieważ dodatkowo chronimy nasze zdrowie w czasie pandemii. Jeśli emeryt ma konto w banku, wiele spraw załatwi bez wychodzenia z domu – dzięki temu uniknie osobistego kontaktu z innymi ludźmi, np. podczas odbierania emerytury lub robienia opłat na poczcie. Jednym słowem: świadczenie na koncie to bezpieczeństwo – jest szybko, wygodnie, a obsługa takiego konta jest bardzo prosta.

Osoby, które jeszcze nie mają konta w żadnym banku, mogą założyć podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Tę usługę proponuje już wiele banków. PRP banki prowadzą bezpłatnie, tzn. nie zapłacimy za:

  • otwarcie oraz prowadzenie takiego rachunku,
  • kartę płatniczą i jej obsługę,
  • operacje w bankomatach i wpłatomatach banku, który prowadzi rachunek (bez względu na liczbę transakcji),
  • 5 transakcji płatniczych zleconych w miesiącu (zleceń stałych, przelewów, poleceń zapłaty),
  • 5 wypłat gotówki z bankomatów obcego dostawcy (czyli innego banku lub sieci).

Aby otrzymywać świadczenia z ZUS na swoje konto bankowe, należy złożyć w Zakładzie odpowiedni dokument – jest to wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce (EZP). Można to zrobić osobiście w każdej placówce, gdzie możemy skorzystać z pomocy pracowników. Można też wypełnić wniosek w domu i wysłać go pocztą. Kolejna możliwość to wypełnienie druku i wysłanie go przez internet na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Instrukcja, jak złożyć wniosek, znajduje się na stronie zus.pl w zakładce „Bezpieczny senior”.

Red. PS, fot. pexels.com

Tagi: