W piątek, 22 października, w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku odbędzie się pierwsza na Podlasiu operacja rekonstrukcji płatem DIEP. Jest to metoda pozwalająca na odtworzenie piersi symetrycznej względem drugiej piersi, a co najważniejsze, dająca najlepszy odległy efekt estetyczny.

Do przeprowadzenia tej operacji niezbędne są techniki mikrochirurgiczne, umożliwiające zespolenie pod kontrolą mikroskopu operacyjnego naczyń nabrzusznych dolnych, pochodzących od płata, z naczyniami krwionośnymi klatki piersiowej. Operacja ta trwa kilka godzin i prowadzona jest przez dwa zespoły chirurgów. Pierwszy zespół pobiera płat z podbrzusza, wyizolowuje naczynia, które będą zespalane. W tym czasie drugi zespół chirurgów wycina bliznę po przebytej wcześniej mastektomii i przygotowuje naczynia piersiowe wewnętrzne do zespolenia. Końcowym etapem jest zespolenie mikrochirurgiczne naczyń krwionośnych, uformowanie rekonstruowanej piersi i zamknięcie ubytku powłok jamy brzusznej.

Zabieg przeprowadzi zespół chirurgów z różnych ośrodków w Polsce: Paweł Malinowski (Białostockie Centrum Onkologii), Daniel Maliszewski (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku), Michał Lewandowicz (Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii w Łodzi), Artur Gralec (Centrum Onkologii w Bydgoszczy), Janusz Wasiewicz (Wielkopolskie Centrum Onkologii), Piotr Nowaczyk (Wielkopolskie Centrum Onkologii).

Obecnie w Polsce zabiegi DIEP wykonywane są w czterech lub pięciu ośrodkach, w których liczba operacji rocznie nie przekracza 100. Są to zabiegi czasochłonne i kosztowne, wymagające specjalistycznego sprzętu oraz przeszkolonego zespołu. Statystycznie około 1000 kobiet po leczeniu onkologicznym rocznie ma potrzebę odtworzenia piersi. Dla większości z nich dobrym wyborem będzie rekonstrukcja płatem DIEP. Wobec tak dużego zapotrzebowania i coraz większego zainteresowania chorych istnieje konieczność, aby ośrodki leczące raka piersi wielodysyplinarnie mogły zaoferować pacjentkom nowoczesne metody rekonstrukcji.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: