Fundacja Biedronki uruchomiła nowy program skierowany do lokalnych organizacji pomocowych. W jego ramach przekazuje im karty na zakupy do sklepów Biedronka, a te następnie trafiają do potrzebujących seniorów. Program wystartował we wrześniu 2021 r. – objął 8 lokalnych fundacji i stowarzyszeń. Karty dobra Fundacji Biedronki trafiły do ponad 600 potrzebujących seniorów i przez rok będą stanowiły realne wsparcie ich domowych budżetów.

Fundacja Biedronki przekazuje lokalnym organizacjom pomocowym karty na zakupy. Organizacje te znajdują ubogich seniorów w swoim regionie i to ich wspierają za pomocą Kart dobra. W efekcie programu ponad 600 starszych osób może liczyć na regularną comiesięczną pomoc.

– Dane GUS wskazują, że ze skrajnym ubóstwem boryka się ponad 300 tys. starszych osób. Zależy nam na tym, by docierać do najbardziej potrzebujących seniorów. Największą siłą małych, lokalnych organizacji jest to, że doskonale znają potrzeby osób żyjących w ich okolicy. Wierzymy, że Karta dobra nie tylko odciąży budżety seniorów, ale też dla samych organizacji stanie się nowym narzędziem pomocy i będzie pierwszym krokiem do objęcia seniora systematycznym wsparciem wolontariusza – mówi Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

Karta dobra jest wydawana przez Fundację Biedronki i co miesiąc przez 10 kolejnych miesięcy – od września 2021 r. do czerwca 2022 r. – jest doładowywana kwotą 150 zł. Senior przeznacza te środki na zakupy artykułów spożywczych, chemii gospodarczej i kosmetyków w sklepach Biedronka. Karta pozostaje aktywna i można nią płacić do końca sierpnia 2022 r.

Uczestnikami programu Karta dobra jest 8 doświadczonych w niesieniu pomocy organizacji. W pierwszej edycji 2021/2022 są to:

  • Stowarzyszenie „Ku dobrej Nadziei” w Białymstoku
  • Stowarzyszenie „Nasza Szczycieńska Ziemia” w Szczytnie
  • Stowarzyszenie „Zupełne dobro” w Rzeszowie
  • Stowarzyszenie „Dla równości” w Draganowej
  • Fundacja Senior w Koronie w Warszawie
  • Fundacja Koalicja Dla Młodych w Białobrzegach
  • Fundacja Pomocy Społecznej Eva w Warszawie
  • Stowarzyszenie Wspólnota Chleb Życia w woj. mazowieckim i świętokrzyskim

– Cieszymy się, że Fundacja Koalicja dla Młodych mogła dołączyć do Programu Karta dobra. Bycie częścią Karty dobra dało nam szansę na rozwój naszej oferty pomocowej skierowanej do seniorów z powiatów białobrzeskiego, grójeckiego i kozienickiego. Dla naszych seniorów posiadanie Karty dobra to odciążenie budżetu domowego, bardziej wartościowy posiłek, brak potrzeby wyboru pomiędzy wykupieniem wszystkich leków, a zakupem węgla czy drzewa do ogrzewania. Jednak jednym z najważniejszych zalet tego programu jest stały kontakt z drugim człowiekiem, czyli naszymi Wolontariuszami. Seniorzy obejmowani wsparciem przez naszą Fundację często są samotni, nie mają z kim porozmawiać, powiedzieć o swoich troskach i radościach. Ten Program to jedyny program w naszym regionie, który daje taką możliwość i trwale łączy ze sobą seniora z wolontariuszem – powiedział Dawid Jarząbek-Nowak, prezes Fundacji Koalicja dla Młodych.

Fundacja Biedronki od samego początku działania aktywnie włączyła się w walkę z ubóstwem i niedożywieniem seniorów w Polsce. Wraz z Caritas prowadzi program „Na codzienne zakupy”, w ramach którego potrzebujący seniorzy otrzymują karty na zakupy do Biedronki. Programem objętych jest 10 tys. seniorów, a na jedną 10-miesięczną edycję programu Fundacja Biedronki przeznacza 14,5 mln zł.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: