Sieć stacji dializ DaVita i ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka wracają po wakacyjnej przerwie z akcją badań profilaktycznych w kierunku przewlekłej choroby nerek (PChN). Ponownie zaoferują podstawowe badania przesiewowe dla pacjentów z grup ryzyka. Inicjatywa, zainaugurowana w marcu br. z okazji Światowego Dnia Nerek zawita tym razem do wybranych miast z województw: lubelskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Szacuje się, że ok. 700 mln ludzi na świecie cierpi na choroby nerek, w Polsce może to być aż 4,5 mln osób. Wiele z nich może nie być świadomych problemu do momentu, w którym stan ich zdrowia jest na tyle poważny, że wymaga leczenia nerkozastępczego w postaci dializoterapii lub przeszczepienia nerki. Szczególnie narażone na niewydolność nerek są osoby z cukrzycą, pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz chorujący na chorobę wieńcową. To właśnie do nich organizatorzy kierują swoją akcję edukacyjno-profilaktyczną.

W ramach akcji uświadamiającej, DaVita i sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka oferują osobom z grup ryzyka nieodpłatne badania stężenia kreatyniny. Każdy indywidualny klient Diagnostyki z wybranych miast z województwa podlaskiego, który będzie zlecał badania w placówkach sieci, może poprosić o dodatkowe, bezpłatne badanie kreatyniny w surowicy krwi.

Celem akcji jest sprawdzenie stanu zdrowia naszych nerek i wykrycie ewentualnych niepokojących parametrów. Zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba nerek może, niestety, doprowadzić do całkowitej ich niewydolności.

Sygnały wskazujące na konieczność pogłębionej konsultacji naszego stanu zdrowia z lekarzem POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), który może nas skierować do nefrologa, to występowanie białka w moczu i / lub podwyższone stężenie kreatyniny we krwi (eGFR< 60 ml/min). Więcej informacji o kolejnych krokach będzie można uzyskać także poprzez specjalną infolinię DaVita pod numerem 71 747 77 77.

– Cieszę się, że nasza akcja jest kontynuowana i obejmuje swoim zasięgiem kolejne regiony Polski. Należy zwiększać świadomość Polaków na temat chorób nerek i konieczności dbania o nie. Nerki nie bolą, a stopniowa utrata ich prawidłowej funkcji nie daje niepokojących objawów i wiele osób dowiaduje się o swojej chorobie, gdy ta jest już tak zaawansowana, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wykonywanie regularnych prostych badań moczu i krwi, które zawczasu mogą ostrzec przed ryzykiem PChN, to zarówno klucz do skutecznego leczenia, jak i zachowania jakości naszego życia na dotychczasowym poziomie – wyjaśnia Iwona Mazur, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych (OSOD).

– Myślmy o naszych nerkach, sprawdzajmy ich stan, bo przewlekła choroba nerek, nazywana dziś cichą epidemią, może rozwijać się bezobjawowo nawet przez 20-30 lat. Szacuje się, że w Polsce na przewlekłą chorobę nerek choruje ponad 4,5 miliona osób. Większość z nich może nie zdawać sobie z tego sprawy, dlatego aby uchronić się przed osiągnięciem ostatniego stadium choroby, tak ważne są regularne badania, gdy można jeszcze interweniować – mówi dr hab. n. med. Szymon Brzósko, nefrolog, dyrektor medyczny DaVita Polska, posiadającej 66 ośrodków dializ w naszym kraju.

Marta Rogalska-Kupiec, wiceprezes ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, dodaje:

– Obserwujemy, że Polacy zbyt rzadko wykonują badania profilaktyczne. Podstawowe testy z krwi, moczu oraz oznaczanie poziomu glukozy wykonuje w ciągu roku zaledwie połowa z nas. Wierzymy, że wczesna diagnostyka jest w stanie ochronić nas przed zachorowaniem. Nie bez przyczyny mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto umówić się na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku przewlekłej choroby nerek, bo jej wczesne wykrycie może ocalić życie.

Do tej pory w akcji wzięło udział 5000 osób. Ponad 300 z nich miało wyniki stężenia kreatyniny we krwi spoza zakresu referencyjnego.

Kolejne badania w ramach akcji DaVita i laboratoriów Diagnostyka, będą odbywać się na terenie placówek Diagnostyki od 1 września. Aby przeprowadzić bezpłatne badanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi, należy poprosić o jego wykonanie przy okazji realizacji innych badań w wybranym punkcie pobrań sieci Diagnostyka.

Lista placówek z terenu woj. podlaskiego, biorących udział w akcji:

  • Grajewo, Os. Południe 9
  • Łomża, ul. Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego 6
  • Łomża, ul. Sikorskiego 239
  • Suwałki, ul. Utrata 4c
  • Suwałki, ul. Papieża Jana Pawła II 16/U1

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: