Działaczka podziemia antykomunistycznego, sanitariuszka i łączniczka, która w wieku niespełna 18 lat została skazana na śmierć przez rozstrzelanie… Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, bo o niej mowa, została patronką dworca PKP w Białymstoku.

Uroczystość nadania imienia dworcowi Białystok odbyła się w 75. rocznicę śmierci bohaterki, w sobotę, 28 sierpnia. W wydarzeniu, podczas którego odsłonięta została pamiątkowa tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą wizerunek Danuty Siedzikówny „Inki”, wzięli udział kolejarze, leśnicy oraz przedstawiciele środowisk społecznych, patriotycznych, naukowych, kulturalnych i politycznych.

Podczas uroczystości hr. Waldemar Wilk, X Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława, przekazał na ręce Krzysztofa Mamińskiego, prezesa zarządu PKP S.A., medal Danuty Siedzikówny „Inki” dla Polskich Kolei Państwowych S.A.

Uroczystość na białostockim dworcu uświetniły także występ wokalny dziecięcego zespołu muzycznego i obecność pocztów sztandarowych. Ponadto, w dniu wydarzenia pasażerowie oraz mieszkańcy miasta, dzięki uprzejmości Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, mogli też obejrzeć wystawę poświęconą patronce dworca. Uroczystości w Białymstoku i całe wydarzenie zostały objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

– Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy pochodząca z Podlasia Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została awansowana do stopnia podporucznika, a kilkanaście lat wcześniej prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziś my, polscy kolejarze, honorujemy „Inkę”, nadając jej imię dworcowi kolejowemu w Białymstoku. To piękny, odrestaurowany z dużą pieczołowitością i zarazem kompleksowo zmodernizowany w 2020 roku obiekt. Naszym zdaniem to godne miejsce do upamiętnienia zasług jednej z najważniejszych postaci podziemia antykomunistycznego – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

– Jako przedstawiciel Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, fundatora pamiątkowej tablicy, cieszę się, że dworzec kolejowy w Białymstoku będzie nosił imię kobiety niezłomnej – Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Wprowadzając narodowych bohaterów do przestrzeni publicznej, mamy nadzieję, że będą oni dla nas wszystkich prawdziwym wzorem patriotyzmu i oddania ojczyźnie. To szczególnie ważne w naszej codzienności, której symbolem jest właśnie ten budynek – powiedział dr hab. Paweł Skibiński, zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Polskie Koleje Państwowe S.A., poprzez współpracę z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, włączyły się w działania związane z realizacją polityki historycznej i popularyzacją wiedzy o historii Polski i jej najwybitniejszych postaciach. Dotychczas, w ramach współpracy z IDMN, patronaty zostały nadane dworcom Warszawa Wschodnia (im. Romana Dmowskiego), Kraków Główny (im. Józefa Piłsudskiego) i Katowice (im. Konstantego Wolnego). Pierwszym polskim dworcem kolejowym, który ma swojego patrona, jest Dworzec Centralny w Warszawie. Od 2019 roku nosi on imię Stanisława Moniuszki.

Danuta Siedzikówna, ps. „Inka”, urodziła się w 1928 r. we wsi Guszczewina koło Narewki. Jej ojciec był leśniczym, w czasie wojny został wywieziony przez Sowietów, zaś matka rozstrzelana przez Niemców. Kilkunastoletnia dziewczyna została sanitariuszką i łączniczką 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W czerwcu 1945 r. aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z antykomunistycznym podziemiem. Z konwoju uwolnił ją patrol AK. „Inka” znów działała jako sanitariuszka oraz łączniczka, uczestnicząc w akcjach przeciw NKWD i UB.

Ponownie aresztowana w lipcu 1946 r., została osadzona w więzieniu w Gdańsku. Po śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy skazał ją na karę śmierci, którą wykonano 28 sierpnia 1946 r. Pośmiertnie awansowano ją na stopień podporucznika.

Postać Danuty Siedzikówny stała się ikoną patriotyzmu i heroizmu, a zarazem – przykładem dehumanizacji systemu. W chwili egzekucji „Inka” miała niespełna 18 lat.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: