Jeżeli jesteście miłośnikami tradycyjnego rzemiosła lub po prostu chcecie spędzić miło czas, to zapraszamy wszystkich w tę niedzielę do Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna. Będzie na Was czekać wiele ciekawych atrakcji.

W niedzielę, 29 sierpnia, podczas warsztatów i pokazów swoje umiejętności pokażą twórcy ludowi i rzemieślnicy uprawiający dawne zawody, takie jak: tkactwo, młynarstwo, kowalstwo, garncarstwo, łucznictwo, ciesielstwo, kaligrafia.

Nie zabraknie średniowiecznej kuchni i zabaw plebejskich z nagrodami. Dla dzieci zostanie wydzielona specjalna strefa ze stanowiskiem „małego archeologa” oraz „drogą wojownika” – dlatego warto zabrać też swoje wnuki.

Zaplanowano oczywiście i wiele innych atrakcji: m.in. tor łuczniczy, rzucanie bronią miotaną, a najważniejszym punktem programu będzie widowiskowa bitwa – „Oblężenie grodu w Milewszczyźnie”.

Na koniec imprezy przewidziane są obchody zakończenia lata.

Cały program

Festyn dziedzictwa rzemieślniczego – 29.08.2021 r.

godz. 11.00 0 18.00

– pokazy dawnych rzemiosł:

 • tkactwo – pracownia tkacka, Folwark Milewszczyzna
 • młynarstwo na przestrzeni wieków – dziedziniec Folwark Milewszczyzna, wiata przy piecu chlebowym
 • garncarstwo – pracownia garncarska, dziedziniec Folwark Milewszczyzna, wiata edukacyjna
 • kowalstwo – majdan grodziska
 • łucznictwo – majdan grodziska
 • rzeźba w drewnie – majdan grodziska
 • kaligrafia – majdan grodziska

– mały archeolog, droga wojownika – majdan grodziska
– zabawy plebejskie – majdan grodziska:

 • gra w polowanie na Jontuna
 • gra w Kubba
 • kręcioł
 • przeciąganie liny
 • wyścig jajec

– zawody w zabawach plebejskich z nagrodami – majdan grodziska
– pokazy walk – majdan grodziska

godz. 13.00 – koncert zespołu Prymaki – Folwark Milewszczyzna

godz. 15.00 – oblężenie Grodu w Milewszczyźnie – brama główna Grodu

godz. 17.00 – obchody zakończenia lata:

 • przemarsz uczestników imprezy oraz turystów z Grodu na plażę
 • obchody zakończenia lata
 • składnie ofiar i czynności dziękczynne przez „Kapłana”

Festyn Dziedzictwa Rzemieślniczego organizowany jest dzięki projektowi pt. „Transgraniczna sieć dziedzictwa rzemieślniczego”, realizowanemu przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

Dodatkowo, za sprawą tego projektu, w dniach 31 sierpnia – 4 września (od wtorku do soboty) odbędą się 5-dniowe warsztaty rzemieślnicze, podczas których uczestnicy nauczą się tkania tkaniny dwuosnowowej oraz wykonywania glinianych naczyń i innych przedmiotów codziennego użytku. Wspólny projekt polsko-białoruski ma za zadanie ocalenie wspólnej historii i kulturowego dziedzictwa. Jego głównym celem jest wspieranie pogranicza polsko-białoruskiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego.

Polską gminę Korycin i białoruski rejon Wilejka łączy niezwykle różnorodne, atrakcyjne i wartościowe wspólne dziedzictwo kulturowe, które może stać się pomostem do integracji lokalnych społeczności. Po wielu latach, wciąż można znaleźć wiele podobieństw w zwyczajach, tradycjach, rytuałach i całym dziedzictwie kulturowym po obu stronach granicy. Ale wraz z upływem czasu stara tradycyjna sztuka, zwyczaje i techniki rzemieślnicze mogą ulec zapomnieniu, jeśli nie będą zachowywane i pielęgnowane.

Projekt CraftNet ma na celu ocalenie tej wyróżniającej się wspólnej historii. Jego głównym celem jest wspieranie pogranicza polsko-białoruskiego jako atrakcyjnego kierunku turystycznego. Działania mają dotyczyć dwóch obiektów kulturalnych podnoszących wartość turystyczną i świadomość pogranicza oraz wzmacniających więzi turystyczne. Dom Rzemiosła w Wilejce (Białoruś) utworzy Pracownię i Muzeum Tkactwa oraz zorganizuje duży Festiwal Rzemiosła. Z kolei w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna (Polska) odbędzie się Atelier Garncarstwa oraz Dzień Dziedzictwa Rzemiosła.

Poprzez organizację warsztatów rzemieślniczych w gminie Korycin oraz wspólnej wizyty studyjnej w obwodzie mińskim, obaj partnerzy zaprezentują również potencjał danego regionu i dobre praktyki. Transgraniczne Warsztaty Zarządzania Dziedzictwem Rzemiosła dla przedstawicieli instytucji z pogranicza umożliwią pogłębioną wymianę poglądów na temat zachowania i promocji lokalnych tradycji. Do osiągnięcia unikatowego efektu „poczucia miejsca” przyciągającego różnego rodzaju turystów przyczyni się także opracowanie katalogu Dziedzictwa Rzemiosła Tkackiego Pogranicza oraz mapy promującej Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna wraz z jego atrakcjami.

W wyniku tych działań utworzona zostanie sieć Dziedzictwa Rzemiosła Pogranicza. Ta trwała transgraniczna struktura pomoże lokalnym rzemieślnikom, gościom i ludziom kultury nawiązać wzajemną współpracę w sektorze turystycznym i zwiększyć liczbę odwiedzających na terenie polsko-białoruskiego pogranicza.

Red. PS, fot. ilustracyjne – pixabay.com