O tym, że została wpisała do rejestru zabytków, poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku (WUOZ). To Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór (wieś położona w powiecie sokólskim, miasto do 1934 r.).

Chorągiew została wykonana około 1925 roku w nieznanym warsztacie. Po II wojnie światowej stanowiła część wyposażenia parafii rzymskokatolickiej w Nowym Dworze, zaś w 2021 roku została przekazana gminie Nowy Dwór, na której wniosek wszczęto postępowanie administracyjne.

Chorągiew wykonana jest z tkaniny, haftowana, z aplikacjami. Awers chorągwi został wykonany z tkaniny w kolorze zbliżonym do czerwieni ze wzorem w róże, w jego centrum widnieje sylwetka orła w koronie. Centralną część rewersu zajmuje aplikacja z malowanym przedstawieniem Matki Bożej z Dzieciątkiem.

– Chorągiew Magistratu i Miasta Nowy Dwór posiada przede wszystkim wartości historyczne. Stanowi pamiątkę przypominającą o historii miasta założonego przez królową Bonę oraz samorządności utworzonej przez króla Stefana Batorego. Jest to obiekt ważny wśród lokalnej społeczności, obecnie otoczony szczególną opieką Gminy Nowy Dwór oraz jej mieszkańców – powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków.

Zachowanie chorągwi leży w interesie społecznym ze względu na wartości historyczne, których jest nośnikiem.

Red. PS, fot. WUOZ

Tagi: