Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku zaprasza 1 września 2021 o godz. 17.00 do Muzeum Historycznego w Białymstoku na wernisaż wystawy „Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939-1945”. Ekspozycja prezentuje środki płatnicze przygotowane przez władze polskie na wypadek wybuchu wojny oraz wprowadzane do obiegu na terytorium Polski przez okupantów w latach 1939–1944. Można będzie zobaczyć również fałszowane przez Niemców w ramach operacji Bernhard funty brytyjskie czy specjalne banknoty i monety emitowane dla gett w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie. Goście otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki „Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939–1945” (nakład ograniczony).

Temat pieniądza w warunkach wojennych i okupacyjnych jest niezwykle skomplikowany. Nawet na pozornie niewielkim (w porównaniu do ogółu terenów ogarniętych wojną) terytorium II Rzeczypospolitej funkcjonowała na przestrzeni zaledwie kilku lat II wojny światowej ogromna rozmaitość monet, banknotów, bonów i nieoficjalnych środków płatniczych.

Wystawa opowiada ich dzieje w pryzmacie gospodarczym i społecznym. Szeroką paletę numizmatów uzupełnia wybór unikatowych zabytków, w tym kartografii, archiwaliów, a nawet reliktów małej architektury.

Punktem wyjściowym narracji jest pieniądz międzywojenny Rzeczypospolitej i specjalne środki płatnicze przygotowana na wypadek wybuchu wojny. Kolejnymi elementami są pieniądze wprowadzane do obiegu przez kolejnych okupantów (ZSRS i III Rzeszę).

Na ekspozycji nie zabrakło także specjalnych środków płatniczych emitowanych dla getta w Łodzi i obozu koncentracyjnego w Terezinie. Ponadto znajdziemy na niej fałszerstwa brytyjskich funtów wykonywane przez więźniów obozów koncentracyjnych podczas akcji Bernhard oraz fałszerstwa banknotów drukowane na szkodę III Rzeszy przez Polskie Państwo Podziemne.

Goście otrzymają bezpłatnie egzemplarz książki „Pieniądz czasów wojny i okupacji 1939–1945” (nakład ograniczony). Kuratorzy wystawy: Piotr Niziołek, Jacek Sarosiek. Wstęp na wystawę jest wolny. Potrwa ona od 1 września (start o godz. 17.00 w Muzeum Historycznym w Białymstoku – oddział Muzeum Podlaskiego, ul. Warszawska 37) do 19 grudnia 2021 r. Wystawę numizmatyczną będzie można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 17.

Red. PS, fot. mat. pras.