Ponad 26,7 tys. porad udzielono pacjentom za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Ta nowa forma pomocy medycznej, którą uruchomił Narodowy Fundusz Zdrowia, zyskuje coraz większą popularność.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu funkcjonuje od poniedziałku do piątku, od 18.00 do 8.00 rano kolejnego dnia, czyli po godzinach pracy poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Działa również całodobowo w sobotę, niedzielę i święta. Połączenie z numerem TPK – 800 137 200 – jest bezpłatne i może być wykonane tylko z Polski, ponieważ platforma jest przeznaczona dla osób ubezpieczonych i mieszkających w naszym kraju.

– Za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu udzielono ponad 26,7 tys. porad, z czego 51 proc. stanowią porady pielęgniarskie oraz 49 proc. porady lekarskie – informuje Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ. – Najwięcej połączeń wykonywanych jest w weekendy oraz w dni powszechnie pomiędzy godziną 18.00 a 23.00. Średni czas oczekiwania na połączenie wynosi zaledwie osiemnaście sekund, a średni czas trwania rozmowy to sześć minut.

Co warto podkreślić, porady udzielane są w czterech językach, tj. polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim – ten ostatni jest najbardziej popularny. Na 26,7 tys. porad 763 udzielonych było w językach obcych.

Ze zdalnej konsultacji mogą korzystać także pacjenci niesłyszący. Specjalnie z myślą o nich TPK oferuje udzielanie porad przez wideoczat. Komunikacja odbywa się w języku migowym, przy wsparciu tłumacza Polskiego Języka Migowego. W tym celu należy wejść na stronę: https://www.nfz.gov.pl/kontakt/teleplatforma-pierwszego-kontaktu/tpk-wideorozmowa-z-tlumaczem-jezyka-migowego/

Jak wygląda połączenie z TPK? Po wybraniu numeru z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta pod kątem uprawnień do świadczeń opieki zdrowotnej i zarejestrowaniu zgłoszenia, przeprowadzi wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. Podczas połączenia pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację, w czasie której pielęgniarka lub położna może wystawić e-receptę oraz udzielić porad co do dalszego sposobu postępowania. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dodatkowej konsultacji, wówczas przełączy pacjenta bezpośrednio do lekarza, który udzieli pomocy medycznej (w trakcie tego samego połączenia telefonicznego).

Podczas połączenia, w razie potrzeby, lekarz może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Jeśli konsultacja telefoniczna okaże się niewystarczająca, wtedy personel medyczny zaleci wizytę w najbliższej stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia, zaleci pacjentowi wezwanie zespołu ratownictwa medycznego.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: