W piątek, 17 września 2021 r., z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych odbędzie się oficjalna uroczystość otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. Po czterech latach od powołania instytucji jej progi będą mogli przekroczyć pierwsi zwiedzający. Będzie to jedyne muzeum w kraju opowiadające historię polskiej obecności na Sybirze: od carskich zsyłek w głąb Rosji po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Syberię i do Kazachstanu.

Ze względów bezpieczeństwa oraz z powodów sanitarno – epidemiologicznych liczba osób biorących udział w uroczystym otwarciu w dniu 17 września musi zostać bardzo ograniczona. Dlatego będzie ono transmitowane za pośrednictwem internetu. Po części oficjalnej goście uroczystości wysłuchają koncertu, podczas którego wystąpią: Natalia Kukulska, Atom String Quartet i Michał Dąbrówka.

Natomiast o godzinie 20.30 wszyscy chętni będą mogli obejrzeć wieczorną iluminację pt. „Doświadczenie Sybiru”, która zostanie wyświetlona na budynku Muzeum Pamięci Sybiru.

W sobotę, 18 września (w godzinach 10.00 – 23.00), pierwsi chętni będą mogli zwiedzić wystawę główną muzeum. W tym celu należy wcześniej zarezerwować bilet przez internet: www.sybir.bialystok.pl/zaplanuj-wizyte/bilety bądź telefonicznie: 85 672 36 00 (rezerwacja będzie możliwa od 1 września 2021 r.). Po ekspozycji będą oprowadzać widzów certyfikowani przewodnicy, którzy ukończyli organizowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru akademię. Do dyspozycji zwiedzających będą także audioprzewodniki. Tego dnia na placu przy muzeum odbędzie się również rodzinny piknik historyczny, podczas którego najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju zaprezentują mundury i uzbrojenie z różnych epok historycznych.

W niedzielny poranek 19 września (w godzinach od 10.30 do 16.00) na placu przy muzeum odbędzie się śniadanie kresowe, podczas którego lokalni restauratorzy będą serwować dania kuchni kresowej. Również w godzinach porannych (początek o godz. 10.00) ulicami osiedla Wygoda przejedzie Peleton Pamięci, którego uczestnicy odkrywać będą ostatnie ślady przedwojennej przeszłości dzielnicy. Peleton poprowadzą cykliści na oryginalnych rowerach z lat 20. i 30. XX w. Na zakończenie rajdu odbędzie się pokaz zabytkowych rowerów i mody retro.

Dodatkowo w muzealnym Parku Pamięci zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Niepodległa – ziemie wschodnie II Rzeczypospolitej”. Towarzyszyć jej będą warsztaty i animacje dla dzieci i rodziców.

W niedzielę (w godzinach 12.00 – 18.00) kontynuowane będzie także zwiedzenie wystawy stałej (wejście tylko po wcześniejszej rezerwacji biletów).

Uroczystości otwarcia poprzedzi dyskusja panelowa (16 września, godz. 13.00 – 15.00) poświęcona problematyce zbrodni sowieckich. Wezmą w niej udział historycy z kraju i ze świata. Wszyscy chętni będą mogli obserwować jej przebieg w internecie.

Tego dnia powołany zostanie także Instytut Badawczy im. Seweryna Nowakowskiego (prezydenta Białegostoku, który został aresztowany przez Sowietów i poniósł śmierć w nieznanych okolicznościach). Działający w strukturze Muzeum Pamięci Sybiru Instytut będzie prowadził badania naukowe nad historią obecności Polaków na Sybirze.

Red. PS, fot. mat. pras.