I trafił! Paweł Wołosik, redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, w rozmowie z naszą redakcją, pokusił się o ocenę, kto z reprezentantów Polski i w jakich dyscyplinach ma największe szanse na medale. Rozmawialiśmy przede wszystkim o sportowcach z województwa podlaskiego. Tutaj Wołosik wątpliwości nie miał, że kandydatem do krążka jest białostoczanin Wojciech Nowicki. I była to opinia bezbłędna, bo Nowicki w rzucie młotem sięgnął po złoto.

Paweł Wołosik tłumaczył, że to może być udana olimpiada dla polskich sportowców. I choć początek nie był udany, to ostatecznie wyszło naprawdę nieźle: Polacy zdobyli 14 medali (cztery złote i po pięć srebrnych i brązowych), zajmując 17. miejsce w klasyfikacji medalowej.

Nie udało się tenisistom, polegli siatkarze, ale nie zawiedli lekkoatleci (9 krążków: 4 złote medale, 2 srebrne i 3 brązowe), swoje dołożyły też wioślarki, kajakarki, żeglarki, zapaśnik.

– Z województwa podlaskiego największą szansę na medalowy sukces upatruję w Wojciechu Nowickim – mówił naczelny „Przeglądu Sportowego”. Wskazywał też, ale już bardziej ostrożnie na Kamilę Lićwinko (skok wzwyż). W tym przypadku faktycznie sukcesu nasza lekkoatletka nie odniosła.

Tak też było, jeśli chodzi o Nowickiego, który chyba jednak zaskoczył wszystkich ostatecznym wynikiem. Białostoczanin 4 sierpnia 2021 zdobył w Tokio złoto igrzysk olimpijskich, ustanawiając rekord życiowy 82,52 m (3. wynik w historii polskiej lekkoatletyki). Medal zadedykował zmarłej niespodziewanie dwanaście lat wcześniej polskiej młociarce Kamili Skolimowskej.

– Nie ukrywam, że byłem bardzo dobrze przygotowany. Z formą trafiliśmy idealnie. Bardzo dobrze czułem się fizycznie i siłowo. Technika była stabilna i powtarzalna. Już po rzutach próbnych wiedziałem, że jestem w stanie rzucić daleko. Już od pierwszego rzutu wszedłem bardzo dobrze w konkurs, chciałem tym trochę postraszyć przeciwników. Bardzo się cieszę z rekordu życiowego, bo o tym marzyłem od Rio de Janeiro, a że wystarczyło to do złotego medalu, to tym lepiej – powiedział po powrocie do kraju, podczas konferencji prasowej w Białymstoku, Wojciech Nowicki.

O medale w Japonii walczyło sześcioro Podlasian: kulomiotka Klaudia Kardasz, skacząca wzwyż Kamila Lićwinko, sprinterka Marlena Gola, Damian Czykier (bieg przez płotki), Wojciech Nowicki (rzut młotem), Maria Andrejczyk (rzut oszczepem). Ta ostatnia, reprezentująca klub Hańcza Suwałki, z Tokio przywiozła srebro.

Na zdjęciu: podlascy sportowcy wraz z trenerami, z mikrofonem – Wojciech Nowicki.

Red. PS, fot. bialystok.pl

Tagi: