1 sierpnia obchodziliśmy 77. rocznicę Powstania Warszawskiego. Kiedy Warszawa wybuchła 77 lat temu, on miał 22 lata i dokładnie pamięta tamten zryw. Walczył na Starym Mieście do końca. Po upadku, wyszedł z niego wraz z ludnością cywilną. Pojmany przez Niemców, przeszedł hitlerowski obóz w Mathausen-Gusen. Przeżył. Dziś ma 99 lat i przesłanie, by w obecnych czasach uczyć młodzież patriotyzmu takiego jak w powstaniu warszawskim. Takich bohaterów jak pan Eugeniusz Barański zostało już naprawdę niewielu. Dlatego wdzięczność za ich czyny i pamięć o nich to prawdziwy przywilej.

W podobnym duchu – oddaniu pamięci oraz przekazaniu słów najwyższego uznania i wdzięczności za bohaterskie i pełne poświęcenia życie – odbyło przemiłe spotkanie z majorem Eugeniuszem Barańskim oraz jego rodziną 30 lipca 2021 roku w Choroszczy. Sędziwego kombatanta odwiedziła delegacja społeczeństwa Choroszczy w składzie: Robert Wardziński, burmistrz Choroszczy, Urszula Glińska, rzecznik prasowa burmistrza Choroszczy oraz dwaj członkowie Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy: Józef Waczyński, prezes zarządu TPCh i Waldemar Barszczewski. Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wręczył zasłużonemu powstańcowi wiązankę kwiatów oraz okolicznościowy list gratulacyjny. W trakcie spotkania podkreślano udział mjr. E. Barańskiego – oficera Wojska Polskiego, aktywnego uczestnika sierpniowego zrywu w stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi.

Pan Eugeniusz Barański urodził się 26 września 1922 roku w Warszawie. Po wybuchu II wojny światowej służył w terenowym oddziale obrony przeciwlotniczej. Od marca 1940 roku był w konspiracji jako członek Komendy Obrońców Polski. W powstaniu warszawskim walczył na Starym Mieście do 2 września 1944 roku. Był dowódcą III plutonu kompanii „Mewa” w stopniu starszego sierżanta podchorążego w oddziale Polskiej Armii Ludowej (PAL) w Zgrupowaniu ppłk. Jana Szypowskiego ps. Leśnik. Edmund Barański był komendantem oddziału rozpoznawczo-uderzeniowego. Po upadku Starego Miasta z Warszawy wyszedł wraz z ludnością cywilną. Został złapany przez Niemców i wywieziony do hitlerowskiego obozu w Mathausen-Gusen.

Eugeniusz Barański od 45 lat (wraz z żoną Małgorzatą) mieszka w Choroszczy. Aktywnie działał w Polskim Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, gdzie przez 24 lata był prezesem Zarządu Oddziału w Białymstoku.

Wobec takich Bohaterów jak pan Eugeniusz, słowa ze wzruszenia więzną w gardle, ponieważ dziś nic nie jest stanie dorównać emocjom, decyzjom i doświadczeniom tamtych dni.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: