Jak wysłać maila, pobrać aplikację, wyszukać w internecie strony i jak się po nich poruszać – mogą dowiedzieć się i skorzystać z porad specjalistów białostoccy seniorzy, którzy zadzwonią pod numer uruchomiony specjalnie dla nich. Miasto Białystok we współpracy z fundacją „Spe Salvi” kontynuuje program „Cyfrowe Porady dla Seniora”.

Porady dla seniorów są udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00–17.00. Aby skorzystać ze wsparcia należy skontaktować się z konsultantem fundacji „Spe Salvi” pod numerem telefonu 575 851 546 i umówić się na wizytę w biurze fundacji przy ul. Warszawskiej 50 lub skorzystać z konsultacji telefonicznej. Konsultant będzie miał także możliwość, np. w przypadku złego stanu zdrowia seniora, przyjechania – po uprzednim umówieniu się – do domu osoby starszej, aby dokładnie, krok po kroku, zademonstrować sposób obsługi aplikacji, wysyłania e-maila itp.

Porady są formą doraźnej, najczęściej jednorazowej pomocy i nie stanowią formy cyklicznej nauki. Są udzielanie pod warunkiem, że nie wymagają ujawnienia przez seniora danych wrażliwych, takich jak hasła dostępu do kont czy numeru PESEL.

Konsultanci udzielają wsparcia w zakresie porad cyfrowych – wysyłania e-maili, pobierania z internetu aplikacji i programów (komunikatorów) umożliwiających bezpłatne rozmowy i wideorozmowy, wyszukiwania stron, które oferują aktywne i ciekawe propozycje spędzenia czasu (dopasowane do preferencji i zainteresowań seniora). Wytłumaczą, jak zapisać się przez internet na poradę lekarską, pomogą w usunięciu drobnych usterek związanych z komputerem czy telefonem.

Projekt „Cyfrowe Porady dla Seniora” będzie realizowany do końca 2021 r. Miasto dofinansowało go kwotą 26 tys. zł.

To kontynuacja działań zaproponowanych seniorom wiosną bieżącego roku. Pilotażowy program pn. „Telefon Cyfrowych Porad dla Seniora” zakończył się 31 maja. Od początku trwania pilotażu, tj. od 1 marca 2021 r., konsultanci udzielili 205 porad 84 seniorom. To zadanie również realizowała fundacja Spe Salvi, a miasto sfinansowało je dotacją w wysokości 10 tys. zł.

Inf. i fot. bialystok.pl

Tagi: