Po raz czterdziesty chóry z całego świata zaprezentują się w Polsce na największym i najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki cerkiewnej. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” w Białymstoku odbędzie się w dniach 21-26 września.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka” jest pierwszą imprezą na świecie prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki tworzonej przez polskich kompozytorów.

Przez 39 lat na festiwalu wystąpiły chóry z pięciu kontynentów, z 41 państw, nawet tak odległych, jak Australia, Egipt, Ghana, Indie, Iran, Izrael, Kenia, Korea, Liban, USA czy Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W dowód uznania za dokonania na rzecz jedności poprzez propagowanie różnorodności we wrześniu 2019 r. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” uhonorowała festiwal tytułem Promotora Polski.

O prestiżowe pierwsze nagrody chórzyści walczą w konkursie ocenianym przez jury składające się z najznamienitszych kompozytorów i dyrygentów śpiewu cerkiewnego. Jury od wielu lat przewodniczy Romuald Twardowski, wybitny polski kompozytor i pedagog, który dziś patrzy na festiwal jak na zjawisko historyczne.

– Największą zasługą festiwalu jest to, że na początku lat 80., w latach panowania ateizmu, ideologii komunistycznej, odważył się uchylić wrota do skarbnicy, w której od dziesięcioleci ukrywano dorobek muzyki cerkiewnej – powiedział prof. Twardowski. – Z pierwotnie skromnych „Dni” festiwal stał się w ciągu 40 lat jedną z największych i najpoważniejszych imprez tego rodzaju w Europie. Uczestniczą w nim ludzie różnych wyznań, różnych krajów i kontynentów. Jednoczy ich miłość i ukochanie piękna ukrytego w muzyce wysławiającej Najwyższego Stwórcę.

Podczas festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie – a więc chóry świeckie, wyznawcy prawosławia, katolicy, grekokatolicy, protestanci, muzułmanie, buddyści, wyznawcy judaizmu. Odbywa się on nieprzerwanie od 1982 r.

Do udziału w jubileuszowej edycji festiwalu zostały zakwalifikowane i zaproszone 32 chóry z 18 krajów Europy, Azji i Afryki.

– Chóry te dopełniły formalności, potwierdziły swój udział i czynią wszelkie starania, aby uczestniczyć w imprezie. Reprezentują środowiska świeckie, a także wyznawców prawosławia, katolików, grekokatolików, staroobrzędowców, protestantów, wyznawców judaizmu i muzułmanów. Wystąpią we wszystkich konkursowych kategoriach – od amatorskich parafialnych, po chóry zawodowe. Są wśród nich dotychczasowi laureaci, ale stworzyliśmy również szansę udziału chórom, których w ubiegłym roku z powodu pandemii nie mogliśmy gościć – powiedział dyrektor festiwalu Mikołaj Buszko.

Zwieńczeniem trwającego pięć dni święta muzyki będzie wyjątkowy koncert galowy podczas którego, oprócz laureatów, wystąpi chór, który w 1982 r. zakończył I edycję Festiwalu – tj. Dni Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 1982”.

– Tym chórem będzie Zespół Muzyki Cerkiewnej ks. Jerzego Szurbaka, który na moją prośbę do udziału w tegorocznym festiwalu reaktywował swoją działalność przy Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Z udziałem znakomitych solistów, m.in. prof. Jadwigi Rappe, zespół wystąpi również w dn. 19.09.2021 w Kościele Najświętszej Bogurodzicy na warszawskim Bemowie w ramach koncertu promującego Festiwal – dodał Buszko.

Tegoroczna, jubileuszowa 40. edycja Festiwalu odbędzie się w Białymstoku w dniach 21-26 września w Sali Koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: