Drastycznie wzrasta liczba pacjentów, którzy mimo wcześniejszych zapisów nie stawiają się na planowe operacje usunięcia zaćmy oraz diagnozujących się w tym kierunku. Zjawisko to pojawiło się już w pierwszych miesiącach pandemii i było związane ze strachem przed zarażeniem wirusem, jednakże mimo wprowadzenie procedur bezpieczeństwa w placówkach, pacjenci nie wracają do szpitali i przychodni okulistycznych. Polskie Towarzystwo Okulistyczne, w obawie przed pogłębianiem się choroby u wielu cierpiących na zaćmę pacjentów, sięgnęło po narzędzia komunikacji społecznej i zainicjowało kampanię „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Jej celem jest zachęcenie pacjentów do powrotu do diagnostyki i leczenia zaćmy.

Przez wiele ostatnich miesięcy uwaga mediów skupiona była na walce z COVID-19. Pandemia była dla wszystkich pacjentów czymś nowym, nieznanym, a co za tymi idzie – budzącym większe obawy niż choroby z którymi obcujemy od lat. Statystyki odwiedzalności wielu gabinetów, w tym gabinetów okulistycznych, spadły, a aż 30 procent pacjentów nie stawiło się na planowe zabiegi usunięcia zaćmy.

– Jesteśmy zaniepokojeni tym zjawiskiem. Zaćma to choroba postępująca. Nie zauważamy jej z dnia na dzień, a zaniedbanie jej leczenia może znacząco pogorszyć jakość widzenia, a nawet odebrać wzrok. To także jedna z tych chorób, z którymi współczesna medycyna umie sobie poradzić. Jednak im bardziej zaawansowane jej stadium, tym staje się to trudniejsze dla lekarza operującego – podsumował prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Jakie korzyści czekają na pacjenta, który zdecyduje się na wykonanie zabiegu zaćmy?

Oto 8 powodów, które wskazali zoperowani pacjenci jako dowód, dlaczego warto poddać się zabiegowi i poprawić jakość widzenia:

#1

Widzisz lepiej, więc łatwej ci funkcjonować na co dzień. Codzienne obowiązki są łatwiejsze do wykonania.

#2

Zmniejsza się odsetek złamań oraz innych urazów wynikających ze słabego widzenia.

#3

Bez przeszkód możesz czytać książki, czasopisma czy chociażby etykiety produktów.

#4

Lepsze widzenie to lepszy nastrój i nastawienie do życia. Widzenie ma także ogromny wpływ na zdrowie psychiczne pacjenta.

#5

Operacja zaćmy, poprawiając widzenie, może znacząco wydłużyć aktywność zawodową osób starszych.

#6

Żyjesz jak dawniej, możesz chętniej spotykać się z ludźmi.

#7

Bez stresu uczestniczysz w życiu społecznym, takim jak koncerty i wydarzenia sportowe.

#8

Zabieg usunięcia zaćmy zaliczany jest do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, a co za tym idzie – rekonwalescencja po nim jest wyjątkowo krótka.

Okuliści PTO apelują: „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie”. Gabinety i szpitale okulistyczne robią wszystko, by pacjenci byli w nich w pełni bezpieczni. Twoja jakość widzenia to jakość życia twoja i twoich bliskich. Jeśli można ją poprawić – nie zwlekaj.

Kampania „Pokonaj zaćmę, popraw widzenie” ma na celu zwrócenie uwagi na pogarszający się wzrok Polaków, a także na spadek liczby diagnozowanych i leczonych pacjentów okulistycznych. Na potrzeby akcji powstały dwa krótkie spoty reklamowe, zachęcające osoby 70+ do ponownego pojawiania się w gabinetach i rejestrowania się na zabiegi. Inicjatorem kampanii jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne, a jej opiekunem merytorycznym został prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik. Akcja powstała przy wsparciu takich partnerów, jak Bausch Health Poland, Alcon, Adamed, Senju Poland, OFTA.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: