Pierwsi pacjenci już zostali przyjęci w nowo zakontraktowanej poradni dermatologii i wenerologii przy Białostockim Centrum Onkologii. Umowa z Podlaskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ obowiązuje od 14 czerwca br.

– Poradnię traktujemy jako preselekcyjną poradnię, do której pacjenci będą mogli zgłaszać się z wszystkimi zmianami. Do tej pory taka poradnia nie funkcjonowała, dlatego też nasi chirurdzy w ramach swojego kontraktu, w ramach swoich świadczeń, takich pacjentów przyjmowali. Chcielibyśmy, żeby ta poradnia była dedykowana tym pacjentom, którzy mają takie zmiany, które w ocenie chirurgów są zmianami na tyle łagodnymi, bądź też zmianami, które można operować czy też można wykonywać zabiegi w warunkach ambulatoryjnych. Dla nas jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ pacjent musi mieć świadomość, że każda zmiana może być zmianą łagodną, bądź też może stanowić zagrożenie i o tym będą już nasi lekarze decydować. Otwarci jesteśmy na pacjentów całego województwa podlaskiego – zaznacza Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Specjaliści w poradni będą przyjmować w piątki w godzinach 8-14. Do poradni dermatologicznej wymagane jest skierowanie, które może wystawić lekarz rodzinny lub lekarz innej specjalizacji.

– Bardzo się cieszę z powstania przy Białostockim Centrum Onkologii poradni dermatologicznej i zacieśnienia współpracy między chirurgią onkologiczną i dermatochirurgią onkologiczną. W naszej poradni chcemy się skupić i na pacjentach chirurgów onkologów, którzy już są po leczeniu nowotworów skóry, gdyż u nich jest zwiększone ryzyko rozwoju kolejnego nowotworu skóry, jak również na pacjentach, którzy są zaniepokojeni swoimi zmianami i po prostu chcą sprawdzić, czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa. Chcemy skupić się na leczeniu i diagnostyce tych najwcześniejszych stadiów i czerniaka, i czerniakowych raków skóry. Wykrycie czerniaka w najwcześniejszym stadium daje nam prawie stuprocentowe wyleczenie – podsumowuje dr Marta Koper, specjalista dermatologii i wenerologii. – Do tej pory w województwie podlaskim nie istniało takie centrum koordynujące i chirurgią onkologiczną, i dermatologią, tak naprawdę jesteśmy pionierami w tym zakresie.

Poza poradnią dermatologii i wenerologii od 14 czerwca br. zakontraktowane zostały także poradnie genetyczna i endokrynologiczna.

Red. PS, fot. pexels.com

Tagi: