Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, jako jeden z nielicznych ośrodków w województwie, uzyskało certyfikat „Szpital bez bólu”. Certyfikaty przyznawane są w ramach programu zainicjowanego w 2010 roku przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu oraz Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ortopedyczne i Traumatologiczne. Program polega na wprowadzeniu na oddziały pooperacyjne i zabiegowe standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego.

– Białostockie Centrum Onkologii uzyskało ten prestiżowy certyfikat siódmego czerwca. Projekt „Szpital bez bólu” zakłada wdrożenie w naszym szpitalu rekomendowanych standardów uśmierzania bólu pooperacyjnego. Do uzyskania certyfikacji wymagane było przeprowadzenie szeregu szkoleń dla personelu medycznego BCO z zakresu sposobu oceny i uśmierzania ostrego bólu pooperacyjnego. Zgodnie z zaleceniami, wdrożyliśmy monitoring natężenia bólu oraz leczenia bólu u wszystkich pacjentów pooperacyjnych. Nasi pacjenci informowani są o stosowanych metodach uśmierzania bólu, otrzymują także materiały informacyjne – mówi Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. – Kompleksowe leczenie w Białostockim Centrum Onkologii, jakość świadczonych usług to nasz priorytet, obok właśnie walki z bólem. Czujemy się wyróżnieni, że nasze starania zostały docenione i jako jeden z nielicznych szpitali w regionie będziemy posiadali taki certyfikat na trzy lata. Wiąże się to z wysokim standardem świadczonych usług i przekonaniem, że pacjent powinien być holistycznie traktowany.

Uzyskanie przez szpital lub oddział certyfikatu „Szpital bez bólu” jest ważną informacją dla naszych pacjentów, że w danym szpitalu uśmierzanie bólu pooperacyjnego lub/i leczenie bólu przewlekłego związanego z chorobą podstawową prowadzone jest na najwyższym poziomie, co przekłada się na podniesienie satysfakcji z całego procesu leczenia.

– Certyfikat ten jest obiektywnym dowodem na to, że nasze standardy leczenia bólu są dobre. Leczenie bólu prawidłowe skraca pobyt w szpitalu pacjenta, podnosi komfort leczenia. W mojej ocenie, świadomość, że nie będzie bolało, albo będzie bolało mało i znośnie wpływa bardzo na poczucie bezpieczeństwa pacjenta. Staramy się obalić popularny mit, że choroba nowotworowa musi boleć, a przecież nie musi – podkreśla lek. Andrzej Drwal z oddziału anestezjologii i intensywnej terapii BCO.

Certyfikat przyznawany jest na 3 lata. Po tym okresie szpital będzie musiał ponownie wykazać, że spełnia normy pozwalające posługiwać się takim dokumentem.

BCO jest jedyną w województwie podlaskim wysokospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych. W centrum funkcjonuje Specjalistyczny Szpital Onkologiczny z pięcioma oddziałami stacjonarnymi, na których rocznie hospitalizowanych jest średnio ponad 9 tysięcy pacjentów. Ze specjalistycznych porad w ubiegłym roku skorzystało ponad 100 tys. osób.

Red. PS, fot. pixabay.com