Kaufland wraz z partnerem Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa podlaskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym. Mammobusy wyjechały w trasę już w marcu. W czerwcu pojawią się w kolejnych lokalizacjach w Polsce, również w wybranych miastach województwa podlaskiego, między innymi w Białymstoku oraz Augustowie. Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat.

Augustów, Łomża, Bielsk Podlaski, Białystok – to miasta, w których już w czerwcu panie będą mogły wykonać bezpłatną mammografię. Darmowe badanie przysługuje kobietom, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne i nie chorowały do tej pory na raka piersi. Aby skorzystać z bezpłatnej mammografii, wystarczy zarejestrować się telefonicznie lub przez stronę internetową. Podczas rejestracji nastąpi weryfikacja pacjenta w systemie prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Swój udział w badaniu mogą zgłosić wszystkie kobiety spełniające kryteria programu.

Bezpłatną mammografię można wykonać co dwa lata. Wyjątek stanowią kobiety będące w grupie ryzyka – obciążone mutacją w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2, które mogą wykonać badanie co dwanaście miesięcy. Coroczna darmowa mammografia możliwa jest też w przypadku stwierdzenia nowotworów piersi w rodzinie, na przykład u mamy, siostry lub córki. Aby zapisać się na badanie, należy zadzwonić pod numer 58 767 34 44 (Geneva Trust). Szczegółowy „rozkład jazdy” mammobusów dostępny jest na stronie: https://firma.kaufland.pl/odpowiedzialnosc/zaangazowanie-spoleczne.html

Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju mammografia jest wykonywana przy zachowaniu reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem wszystkich zasad i środków bezpieczeństwa. Technicy przeprowadzający badanie są wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej, a aparatura diagnostyczna jest poddawana systematycznej dezynfekcji. Również pacjentki korzystające z mammografii są zobowiązane do dezynfekcji rąk, zmierzenia temperatury oraz pozostania w maseczkach ochronnych.

Ze względu na wprowadzone środki ostrożności w mammobusie mogą przebywać nie więcej niż trzy kobiety, a badanie jest umawiane na konkretną godzinę – tak, aby móc zapewnić zachowanie bezpiecznego dystansu.

W ubiegłym roku ponad 44 tysiące Polek skorzystało z bezpłatnych badań mammograficznych zorganizowanych przez Kaufland i partnerów strategicznych: LUX MED oraz Geneva Trust. W tym roku sieć handlowa ponownie zachęca do odwiedzenia mammobusów, które pojawiają się na wybranych parkingach sklepów Kaufland. Tylko w marcu, kwietniu oraz maju mobilne punkty do badań zaparkowały w blisko 264 lokalizacjach w kraju, a w czerwcu pojawią się w kolejnych 94 punktach.

Wybrane lokalizacje:

  • Augustów – 9 czerwca, parking Kaufland przy ulicy Wojska Polskiego 50
  • Białystok – 17 czerwca, parking Kaufland przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 12
  • Bielsk Podlaski – 18 czerwca, parking Kaufland przy ulicy J. Piłsudskiego 27
  • Łomża – 24 czerwca, parking Kaufland przy Alei J. Piłsudskiego 33

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: