Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób.

– Problem raka płuca jest o tyle ważny, że dotyczy bardzo dużej części populacji. Jest to nowotwór o jednym z najczęstszych rozpoznań i wyniki leczenia tego nowotworu są niestety niezadowalające. Problemem w przypadku raka płuca jest fakt późnego rozpoznania nowotworu, co uniemożliwia jego skuteczne leczenie. W Polsce rocznie rozpoznawanych jest około 22 tysięcy przypadków raka płuca i około 20 tysięcy stwierdzamy zgonów z powodu tego nowotworu. Objawy kliniczne raka płuca w postaci kaszlu, duszności, chrypki, bólu w klatce piersiowej, utraty masy ciała, nawracających zapaleń płuc występują niestety w zaawansowanym stadium choroby, często uniemożliwiającym przeprowadzenie najskuteczniejszego leczenia. Dlatego też program zastosowania niskodawkowej tomografii komputerowej u osób, które są w grupie szczególnego ryzyka, czyli osób, które długo paliły papierosy, u których rozpoznanie tego nowotworu może być najbardziej prawdopodobne. Wczesne wykrycie raka płuca daje szanse na wyleczenie u około 80-ciu – 90-ciu procent – podkreśla prof.dr hab. n. med. Ewa Sierko.

Badanie niskodawkową oprócz specjalnych ustawień aparatu nie różni się niczym od takiego tradycyjnego tomografu komputerowego.

– Dawka, którą otrzymują pacjenci w trakcie tego badania, jest około 1/3 takiego tradycyjnego badania. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, nie musi być na czczo, nie musi dostać kontrastu dożylnego. Badanie jest bezbolesne, samo skanowanie trwa około dziesięciu sekund z przyjściem pacjenta do nas do gabinetu, z ułożeniem to jest około dziesięć minut – zaznacza dr Eryka Karbowska, kierownik zakładu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego BCO.

Projekt pn. „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuc w województwach lubelskim i podlaskim” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, będzie realizowany do końca czerwca 2023 roku. Jego wartość to ponad 1,7 mln zł.

W ramach projektu Białostockie Centrum Onkologii planuje przyjąć 1600 pacjentów. Ponad 400 osób skorzystało z wizyt wynikowych z lekarzami specjalistami z dziedziny onkologii, pulmonologii i torakochirurgii.

Aby każdy z pacjentów miał możliwość skorzystania z dodatkowej tomografii komputerowej, która jest przewidziana po dwunastu miesiącach, BCO przewiduje zakończenie rekrutacji na maj 2022 roku. Jeżeli chodzi o wykrywalność nowotworów płuc w tym programie, wykryto sześć nowotworów, pacjenci są po operacji, czują się dobrze, więc wszystkie te nowotwory były wykryte na niskim stadium zaawansowania.

BCO zachęca do zgłaszania się na badania. W celu uzyskania szczegółowych informacji i chęci zapisania się na badania należy zadzwonić pod nr 603 241 247.

W bezpłatnych badaniach mogą wziąć udział osoby, które spełniają poniższe kryteria:

  • wiek 55-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat;
  • wiek 50-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat, u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka:
    – ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycja na radon,
    – indywidualna historia zachorowania na raka: w wywiadzie chłoniak, rak głowy i szyi lub raki zależne od palenia a tytoniu, np. rak pęcherza moczowego, rak płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia,
    – historia chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc (IPF).

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: