Wzrok pozwala nam dostrzec piękno otaczającego świata. To dzięki niemu możemy podziwiać naturę, czerpać przyjemność z patrzenia na drzewa, góry czy w zamyśleniu spoglądać na horyzont. Oczami widzimy także naszych bliskich, co powoduje radość i uśmiech na twarzy. W ten sposób przetwarzamy też informacje – czytamy, uczymy się czy relaksujemy oglądając ulubione programy. Dlatego powinniśmy odpowiednio dbać o oczy, a niestety nie zawsze o tym pamiętamy.

Korzystaj z oczu tak, by móc korzystać z życia

Wzrok pozwala nam poznawać świat, dzięki niemu odbieramy bodźce i rejestrujemy obrazy, które potem stają się naszymi wspomnieniami. Wspomnienia są z kolei tym, do czego lubimy i chcemy wracać, ponieważ nawet po latach wywołują uśmiech i sprawiają nam przyjemność.

Możemy więc powiedzieć, że to za pomocą oczu przeżywamy wiele niezapomnianych chwil. Choć mamy je tylko jedne i tak wiele im zawdzięczamy, nie zawsze jesteśmy dla nich łaskawi. Najlepsze dla oczu byłoby patrzenie w dal, na naturę. Leśne, pełne zieleni tereny są dla nich środowiskiem idealnym. Niestety trzeba przyznać, że w dzisiejszym świecie wygląda to zupełnie inaczej. Ze względu na nasz tryb życia czy charakter pracy, komfort naszego widzenia zdecydowanie spada. Co możemy zrobić, by nasz narząd wzroku był w dobrej formie jak najdłużej?

Warto wiedzieć co nam szkodzi

Codziennie nasz wzrok ma przed sobą wiele wyzwań. Często już od pierwszych chwil po przebudzeniu mamy kontakt z elektroniką – smartfonem i laptopem, które potem towarzyszą nam już do końca dnia. Zbyt intensywne korzystanie z urządzeń cyfrowych – a to w dzisiejszych czasach nasza codzienność – może doprowadzić do wystąpienia tzw. cyfrowego zmęczenia oczu, a także do ich wysuszenia czy zaczerwienienia. Gdy oczy pieką i łzawią z przemęczenia, ciężko jest mówić o przyjemności z odbierania świata. Jak to zmienić?

Kilka rad, za które wzrok nam podziękuje

  1. Staraj się nie korzystać z urządzeń elektronicznych przed snem. Emitowane przez nie światło niebieskie negatywnie wpływa na wzrok, a przy tym utrudnia zasypianie i regenerację podczas snu.
  2. Wysypiaj się! Niedobór snu może powodować skurcze powiek, zaczerwienienie, sińce pod oczami, przekrwienie, suchość oczu czy światłowstręt.
  3. Jeśli pracujesz przy komputerze – rób przerwy. Warto stosować się do zasady 3×30 – co 30 minut pracy przy komputerze patrzymy przez co najmniej 30 sekund w dal, umownie na odległość 30 metrów i… mrugamy.
  4. Pamiętaj o nawilżeniu – zawsze gdy odczuwasz taką potrzebę sięgnij po proste i szybkie rozwiązanie, czyli krople do oczu (np. wyrób medyczny Hyal-Drop multi), które zapewniają natychmiastowe ukojenie i nawilżenie oczu. W sposób naturalny odświeżają i łagodzą suche oczy, a także przynoszą ulgę w przypadku ich podrażnienia, a nawet łzawienia.
  5. Zadbaj o zdrową dietę, która pozytywnie będzie wpływać także na oczy. Warto spożywać posiłki bogate w witaminy A, C i E, które wspólnie działają antyoksydacyjnie oraz wzmacniają błony komórkowe oczu.
  6. Noś dobrze dobrane okulary korekcyjne, które poprawią jakość widzenia. Pamiętaj jednak, aby dobrać je pod okiem specjalisty. Nie zapominaj również o ochronie przed słońcem, dlatego szczególnie wiosną i latem miej przy sobie okulary przeciwsłoneczne.

Red. PS, fot. pixabay

Tagi: