Już tylko niewiele ponad 130 dni dzieli nas od otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru. To ogromne przedsięwzięcie, które oprócz budowy wystawy stałej i zakupu niezbędnego wyposażenia, obejmuje również zakup i montaż systemów wspomagających obsługę zwiedzających.

30 kwietnia 2021 r. zamknięty został projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru”, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach funduszy unijnych, w wysokości 6 783 630, 07 zł (pozostała kwota została pokryta z budżetu Miasta Białegostoku). Efekty prowadzonego przez ponad 3 lata projektu o łącznej wartości niemal 13 mln zł będą niebawem udostępnione zwiedzającym. Oficjalne otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru odbędzie się 17 września 2021 r.

Do tej pory informowano o wcześniej wykonanych elementach projektu: budowie wystawy stałej wraz z umieszczoną na niej centralną instalacją artystyczną, wykonaniu audioprzewodnika oraz zakupie wyposażenia do sali edukacyjnych. Teraz zaprezentowano ostatnie elementy – system sprzedaży i rezerwacji biletów oraz system przewodnika multimedialnego.

Muzeum Pamięci Sybiru to ponad 2 000 mkw. powierzchni wystawienniczej, 159 gablot, 29 projektorów i 95 urządzeń audio, 9 kiosków multimedialnych i 99 symbolicznych steli. To również 1167 sekund filmów, 589 sekund animacji, 6109 sekund nagrań dźwiękowych i 299 punktów interaktywnych w kioskach. Jednak Muzeum Pamięci Sybiru to przede wszystkim miejsce autentycznych emocji, gdzie zwiedzający będą mogli przejść przez ekspozycję prowadzeni przez autentyczne głosy Sybiraków.

W Muzeum Pamięci Sybiru starano się wykorzystać multimedia umiejętnie, ale też nie przesadzić z ich nadmiarem. Dla tych wszystkich, którzy je uwielbiają i nigdy nie mają dość, przygotowano opcję zwiedzania ze wsparciem dodatkowych, specjalnie przygotowanych multimediów. Taką możliwość zapewni system przewodnika multimedialnego. Wypożyczony w kasie Muzeum tablet albo darmowa aplikacja ściągnięta na własne urządzenie umożliwi zatopienie się w wyjątkowych, niedostępnych nigdzie indziej animacjach.

Fani gier edukacyjnych będą mogli spróbować swych sił w quizach i grach – np. wcielając się w obrońcę polskiego miasta zaatakowanego przez jednostki pancerne Armii Czerwonej. System przewodnika multimedialnego daje także możliwość obejrzenia w detalach, jak wyglądają, a nawet jak działają eksponaty leżące w szklanej gablocie.

Elementami systemu są także tablety z trybem do prowadzenia lekcji i zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz kamery i rzutniki mobilne. Wyjątkowo atrakcyjne lekcje i warsztaty będzie można prowadzić w oparciu o wirtualną podróż po tajdze syberyjskiej i stepie kazachstańskim, którą umożliwią gogle VR. Ostatnim elementem systemu są stoły multimedialne, z których będą mogli korzystać goście muzealni po zakończeniu zwiedzania lub oczekujący na jego rozpoczęcie.

Współczesna instytucja kultury powinna być wyposażona nie tylko w nowoczesny system sprzedaży, rezerwacji i kontroli biletów, ale także w narzędzia do dystrybucji produktów, usług edukacyjnych i przewodnickich oraz zarządzania dostępnością całej przestrzeni.

Właśnie w taki kompleksowy system wyposażyliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Dzięki niemu zakup wszystkich pozycji z oferty Muzeum możliwy będzie zarówno stacjonarnie (w tradycyjnych kasach oraz punkcie samoobsługowym), jak i w internecie za pośrednictwem czytelnego i intuicyjnego interfejsu.

Zaprojektowany specjalnie na potrzeby Muzeum system pozwala także na elastyczne zarządzanie ruchem. Bramki zliczające przebywających na wystawie zwiedzających pozwolą na dynamiczne dopasowywanie puli dostępnych biletów. Nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne połączone z systemem zakupu i rezerwacji biletów pozwolą także na płynną obsługę ruchu wycieczkowego.

Cały system obsługiwany przez odpowiednio przeszkolonych pracowników niewątpliwie wpłynie na zmaksymalizowanie komfortu gości Muzeum Pamięci Sybiru.

Red. PS, fot. MPS/mat. pras.