Program szczepień przeciwko COVID-19 przyspiesza i w najbliższym czasie swój termin przyjęcia preparatu będą mogli umówić wszyscy chętni. Jeśli masz wyznaczoną wizytę, pamiętaj, by przyjść na umówioną godzinę i nie lekceważ zasad bezpieczeństwa w placówce medycznej.

– W województwie podlaskim co najmniej jedną dawkę preparatu chroniącego przed COVID-19 przyjęły już 310 932 osoby (dane z 22 kwietnia br). Za wykonywanie szczepień odpowiadają: 261 punktów szczepień populacyjnych oraz 1 pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych – mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Każda z tych placówek dba, by czekanie na „ukłucie” było maksymalnie bezpieczne. To, czy w punktach szczepień uda się zamknąć drzwi przed koronawirusem, w dużej mierze zależy od naszej społecznej odpowiedzialności.

Bądź punktualny

Znasz już termin i godzinę szczepienia? Podczas wizyty pamiętaj o kilku prostych zasadach, dzięki którym będzie ona bezpieczna dla ciebie, innych pacjentów i personelu medycznego. Do placówki zgłoś się 15 minut przed wyznaczonym czasem. To wystarczy, by dopełnić formalności, nie ma potrzeby pojawiania się w punkcie godzinę czy dwie przed terminem. Dbanie o punktualność zapobiega gromadzeniu się nadmiernej liczby osób w placówce i konieczności stania w długich w kolejkach. Można zawczasu wydrukować sobie kwestionariusz na szczepienie dostępny na stronie internetowej – www.gov.pl.

Pamiętaj o DDM

Czekając na „ukłucie” zachowuj bezpieczną odległość od innych osób – przynajmniej 1,5 metra. Traktuj maseczkę, jak obowiązkowy element ubioru, bez którego nie wyjdziesz z domu. Pamiętaj, by maseczka była założona prawidłowo, czyli zakrywała usta i nos. Tylko noszona w ten sposób zapewnia właściwą ochronę i ogranicza ryzyko zakażenia koronawirusem.

Szczepienia przyspieszają

Większe dostawy do Polski preparatów chroniących przed COVID-19 pozwalają na znaczne rozszerzenie Narodowego Programu Szczepień. W poniedziałek, 19 kwietnia br., w całym kraju ruszyło 16 pilotażowych Punktów Szczepień Powszechnych. W regionie pierwszy punkt został uruchomiony w Siemiatyczach. Kolejne rozpoczną swoją pracę w najbliższych tygodniach.

Przyspiesza również proces rejestracji na „ukłucia”. Od poniedziałku każdego dnia wizytę w punkcie szczepień mogą umawiać kolejne roczniki. Dzięki temu do 10 maja rejestracja zostanie otwarta dla wszystkich dorosłych Polaków.

Dodatkowo 28 kwietnia br. odbędzie się rejestracja osób w wieku 30-39 lat, które wypełniły formularz potwierdzający chęć zaszczepienia się, jaki w pierwszym kwartale był dostępny na stronie internetowej gov.pl/szczepimysie. Z kolei 4 maja br. taką możliwość dostaną wszyscy ci, którzy wypełnili formularz i nie mają jeszcze 30 lat.

Red. PS za: POW NFZ, fot. pexels.com

Tagi: