Trzy Punkty Szczepień Masowych to odpowiedź na apel rządu związany ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski. Według zapewnień rządu tylko w kwietniu Polska ma otrzymać ok. 7 mln dawek, czyli więcej niż w całym pierwszym kwartale.

Na białostockie Punkty Szczepień Masowych wyznaczono:

  • halę sportową Zespołu Szkół Mechanicznych, ul. Broniewskiego 14,
  • halę sportową Szkoły Podstawowej nr 12, ul. Komisji Edukacji Narodowej 1A,
  • budynek Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, ul. M.C. Skłodowskiej 24 (budynek poradni, wejście od ul. Waszyngtona).

Szczepienia w tych trzech punktach będą wykonywane przez 24 zespoły szczepienne, przez 7 dni w tygodniu. Według wstępnych szacunków możliwe będzie szczepienie łącznie ponad 30 tys. osób tygodniowo.

Jak powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz, wszystko zależy jednak od tego, ile szczepionek będzie w rzeczywistości trafiało do tych punktów. Jeśli będzie dużo osób chętnych, aby się zaszczepić i wystarczająca liczba szczepionek, miasto będzie starało się zwiększyć dzienną liczbę szczepień. Jest też przygotowane na to, aby otworzyć kolejne punkty, jeśli będzie taka potrzeba.

Propozycja rządowa zakładała, że do 18 kwietnia miała trwać organizacja tych punktów i zapisy, a od 19 kwietnia zespoły rozpoczynają szczepienia ludności. W białostockich Punktach Szczepień Masowych przygotowywane są różne możliwości rejestracji: poprzez kontakt telefoniczny, e-mail, SMS oraz zapisy osobiste w punktach. Kto będzie mógł się zapisać i w jaki sposób? Samorządy mają otrzymać szczegółowe wytyczne ministerstwa zdrowia na ten temat, wówczas białostoczanie zostaną poinformowani o możliwościach zapisów.

Przygotowywane są także porozumienia o współpracy z podmiotami działalności leczniczej, które będą szczepić mieszkańców. Miasto odpowiada bowiem za wsparcie logistyczne i wyposażenie Punktów Szczepień Masowych, natomiast zakłady działalności leczniczej – za sprawy medyczne (zamawianie szczepionek, rozliczanie z NFZ, sprawozdawczość).

Red. PS, fot. pixabay

Tagi: