Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach (pow. bielski) zwyciężyło w konkursie „Tradycyjna Ozdoba Wielkanocna” organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Największe uznanie jury zdobył „pająk” – tradycyjna ozdoba ludowa montowana w domach do belek stropowych. Drugie miejsce za wielkanocnego baranka przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu a trzecie, za „skrobane” pisanki, zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce. Wyróżnienia otrzymały także palmy wielkanocne z kół w Lemanie, Wąsoszu i Puńsku.

Konkurs przygotowany przez Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich UMWP cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji stanęło 35 kół gospodyń wiejskich z całego regionu. Uczestniczy otrzymali upominki, a zwycięzcy cenne nagrody m.in. sprzęt AGD.

Na konkurs wpłynęło 69 ozdób wielkanocnych wykonanych przez 35 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW).

– Wszystkie ozdoby były bardzo ciekawe – dobrze, że wzięłyście udział, mimo takiego czasu – powiedział wicemarszałek Stanisław Derehajło.

Podkreślił, że oczekuje na powrót do aktywności, kiedy koła będą mogły uczestniczyć w kolejnych konkursach i szkoleniach, wprowadzających w świat zachowania kultury i tradycji.

Gratulując uczestnikom i laureatom, zapowiadając przekazanie nagród, podzielił się też swoim spostrzeżeniem:

– Czego mi zabrakło w ozdobach? Zapomnieliśmy, że zmartwychwstał Pan, czyli elementu chrześcijańskiego – przyznał. – Ale użyto różnych materiałów, a formy wykonania były robione z zachowaniem tradycji – podkreślił.

Komisja konkursowa oceniała m.in. oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz walory estetyczne i artystyczne pracy. Liczyła się technika wykonania ze szczególnym uwzględnieniem subregionów i małych ojczyzn województwa podlaskiego. Ostatecznie komisja przyznała trzy pierwsze miejsca oraz trzy wyróżnienia:

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Olendach za pająka wielkanocnego

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Wąsoszu za wielkanocnego baranka

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Długołęce za jajka skrobane

Wyróżnienia z kolei otrzymały koła w Lemanie, Puńsku oraz – ponownie – w Wąsoszu – za palmy wielkanocne.

– Czujemy się szczęśliwe i docenione. To jest nasz tradycyjny pająk zrobiony z ziaren grochu i oczywiście z kwiatów z bibuły cienkiej. W Olendach wszystkie produkty mamy swoje, nic nie kupujemy na targach-– podkreśliły zwyciężczynie z KGW w Olendach.

Przedstawicielka laureatek II miejsca z kolei wskazała, że to dla nich ogromne wyróżnienie, zwłaszcza, że jako koło istnieją dopiero od pół roku. Członkini KGW z Długołęki wspomniała, że to ich drugie wyróżnienie w konkursach na tradycyjne ozdoby wielkanocne w ostatnim czasie.

Pięknym podsumowaniem środowego spotkania były słowa Krystyny Kunickiej – kierownik Działu Sztuk Plastycznych w Podlaskim Instytucie Kultury.

– Kobiety są nośnikami tradycji – podkreśliła. – Dlatego ta inicjatywa jest bardzo cenna, bo trafia w większości do kobiet, które kultywują to, co wynika z tradycji.

Celem konkursu była promocja dziedzictwa kulturowego województwa podlaskiego, propagowanie tradycyjnych wartości i historii lokalnych wspólnot oraz budowanie i wzmacnianie tożsamości lokalnej mieszkańców regionu.

W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa podlaskiego, które są wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich.

W skład komisji konkursowej weszli: Dorota Łapiak (Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu), Artur Gaweł (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej), Krystyna Kunicka (Podlaski Instytut Kultury), Mirosław Bielawski (Polskie Radio Białystok), Eugeniusz Szpakowski (TVP Białystok), Katarzyna Korycka (Biuro Dziedzictwa Narodowego UMWP), Agata Puchalska (Biuro Kultury UMWP), Mariusz Rytel (Departament Polityki Informacyjnej UMWP).

Źródło i fot. WrotaPodlasia.pl