Zakład Ubezpieczeń Społecznych jeszcze przed świętem Wielkiej Nocy wypłacił niektórym emerytom i rencistom dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. W tym roku zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura zostaną zrealizowane z urzędu, bez konieczności składania wniosków.

Trzynastka

– Przepisy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, które obowiązują od stycznia ubiegłego roku, gwarantują coroczne otrzymanie trzynastej emerytury wraz ze świadczeniem za kwiecień. Jest ona wypłacana już po raz kolejny, a w tym roku przysługuje w kwocie 1 250,88 zł brutto. Osoby pobierające świadczenie w terminie 01, 05 i 06 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. W województwie podlaskim jest ich ponad 45 tys. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Dodatkowa roczna należność pieniężna wypłacana jest w kwietniowym terminie płatności, z wyjątkiem świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, dla których wypłata będzie zrealizowana w maju.

Czternastka

10 marca br. została opublikowana ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Następne, dodatkowe świadczenie będzie wypłacane w tym roku uprawnionym emerytom i rencistom wraz ze świadczeniem za listopad 2021 r.

Wysokość czternastej emerytury uzależniona jest od wysokości brutto pobieranej emerytury/renty. Maksymalną kwotę czternastki, tj. 1 250,88 zł brutto otrzymają osoby, których świadczenie długoterminowe nie przekroczy 2 900 zł brutto. Pozostałe osoby otrzymają czternastą emeryturę pomniejszoną o kwotę przekroczenia. Na przykład, jeśli pobierana emerytura wynosi 2 950 zł brutto, czternasta emerytura zostanie wypłacona w kwocie 1 200,88 zł brutto.

Osoby, których świadczenie będzie równe lub wyższe 4 150,88 zł brutto, nie otrzymają czternastki. Emerytom, którzy otrzymują emeryturę z dwóch organów emerytalno-rentowych jednocześnie, np. z KRUS i z ZUS, zarówno trzynastą, jak i czternastą emeryturę wypłaci ZUS.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: