W sobotę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w odprawie premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera. Wojewodowie podczas wideokonferencji przedstawili raporty dotyczące sytuacji epidemicznej w każdym województwie, ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia właściwiej opieki medycznej.

– W Podlaskiem sytuacja jest trudna, ale staramy się ją stabilizować. Obłożenie łóżek covidowych mamy na poziomie niecałych 60%, trochę większa jest zajętość respiratorów – mówił później podczas briefingu prasowego wojewoda.

Od soboty działa drugi szpital tymczasowy w województwie podlaskim – przy ul. Wołodyjowskiego w Białymstoku, w budynku hali sportowej UMB. Placówką patronacką jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Do szpitala trafiła już pierwsza pacjentka, która wymaga terapii tlenowej. Przy ul. Wołodyjowskiego uruchomiono pierwszy moduł – 60 miejsc, w tym 4 respiratorowe.

– Pierwszy szpital tymczasowy w Białymstoku działa od 10 grudnia. Szpitale tymczasowe wzmacniają system opieki zdrowotnej, dzięki temu nie musieliśmy przekształcać szpitali powiatowych w całości w covidowe. Przyczyniają się do tego, że możemy utrzymywać w tym trudnym czasie dostęp do świadczeń medycznych również dla pacjentów, którzy nie są zakażeni – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zgodnie z przesyłanymi przez szpitale raportami, w województwie podlaskim na wszystkich poziomach zabezpieczenia (I poziom – dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia, II poziom – dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem, III poziom – szpital MSWiA w Białymstoku, szpitale tymczasowe) są wolne miejsca dla pacjentów z COVID-19. Obecnie przygotowane są 1503 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 131 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 884 łóżka, w tym 90 respiratorowych.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras przypomniał, że w 2014 roku nakłady na służbę zdrowia wynosiły 72,8 mld zł, a w 2020 roku nakłady wzrosły do ponad 123 mld zł.

– Poziom wydatków publicznych na ochronę zdrowia w odniesieniu do PKB na koniec rządów PO to 4,5%. W 2021 powinno to być 5,8%. To więcej pieniędzy na zabiegi medyczne, to więcej pieniędzy dla personelu medycznego, na zatrudnienie lekarzy, ratowników, pielęgniarek, na remonty i uzupełnienie sprzętu w naszych szpitali – mówił wicewojewoda.

Poinformował też, że liczba dostępnych miejsc na kierunkach lekarskich wzrosła w ostatnich latach o ponad 1/4. W roku akademickim 2014/2015 wynosiła ok. 7 500 miejsc, w 2020/2021 – 9 700 miejsc. Rośnie także liczba osób studiujących pielęgniarstwo. W roku akademickim 2009/2010 zostało przyjętych na pielęgniarstwo I stopnia ponad 4 700 osób, II stopnia – ponad 3 tys. osób. W roku 2019/2020 – na pielęgniarstwo I stopnia 7 840 osób, natomiast na pielęgniarstwo II stopnia ponad 6,5 tys. osób.

Red. PS, fot. PUW

Tagi: