Ponad 20 kombatantów i ich bliskich, będących pod opieką 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, otrzymało już drugą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Wśród tej grupy znajduje się ponad 20 żołnierzy Armii Krajowej, sybiraków oraz osób bliskich (głównie wspólnie zamieszkujących). Wszyscy spełnili warunki kwalifikacji do udziału w Etapie 1 Narodowego Programu Szczepień.

Szczepienia pierwszą dawką rozpoczęły się 25 stycznia, a drugą 15 lutego. Kombatanci byli szczepieni w punktach stacjonarnych lub przez zespół mobilny z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Terytorialsi udzieli pomocy w zakresie m.in. wsparcia w procesie rejestracji, transportu do punktów, asysty w czasie szczepienia oraz monitoringu stanu zdrowia pomiędzy szczepieniami (poprzez kontakt telefoniczny).

Otoczenie opieką kombatantów było jednym z tych zadań od których, niemal rok temu, 6 marca, terytorialsi rozpoczęli operację przeciwkryzysową. Na co dzień za proces wsparcia kombatantów odpowiadają żołnierze-koordynatorzy z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Suwałkach, Łomży i Hajnówce. Ich zadaniem jest regularny kontakt telefoniczny i reagowanie na bieżące potrzeby kombatantów.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT realizują także wnioski o wsparcie skierowane z infolinii dla seniorów, która funkcjonuje w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej (tel. 800 100 115; codziennie w godz. 7.30 – 19.30). Do tej pory podlascy terytorialsi otrzymali 21 zgłoszeń. Zakres pomocy obejmował rejestrację seniorów oraz transport do punktów szczepień. W wypełnianiu tych zadań terytorialsi współdziałają m.in. z urzędami gmin oraz ośrodkami pomocy społecznej.

Red. PS, fot. Bartosz Dzietczyk

Tagi: