Od 16 lutego ZUS uruchomił e-wizyty w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. Szacuje się, że poważny uszczerbek słuchu ma około 900 tys. Polaków, a liczba głuchych osób w Polsce sięga około 500 tys. To właśnie z myślą o tej grupie klientów ZUS dąży do zniesienia barier komunikacyjnych, które bardzo często uniemożliwiają im samodzielne załatwianie spraw i osobisty kontakt z pracownikiem.

– E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, która umożliwia załatwienie większości spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Wideospotkania w białostockim oddziale ZUS wprowadzone zostały w październiku 2020, a codziennie taką formę kontaktu wybiera kilkaset osób w całym kraju. W ten sposób nasi klienci mogą załatwić sprawy dotyczące emerytur i rent, zasiłków, kwestii związanych z prowadzeniem firmy czy potwierdzeniem profilu PUE – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Aby skorzystać z e-wizyty, wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Od 16 lutego można umawiać się na konsultacje w języku migowym PJM w sprawie zasiłków oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu.

Aby zarezerwować e-wizytę, należy na stronie www.zus.pl/e-wizyta wybrać „umów e-wizytę”, a następnie w prawym górnym rogu wybrać „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy oraz zaznaczyć jej termin.

Warto dodać, że e-wizytę mogą również zarezerwować osoby niewidzące i niedowidzące. Na stronie e-wizyt zastosowane zostały kolory i kontrast zgodne ze standardami dostępności WCAG 2.0.

Red. PS, fot. mat. pras.

Tagi: