Emeryci i renciści coraz bardziej przekonują się do rachunków bankowych. W województwie podlaskim ponad 76 proc. świadczeniobiorców wybiera konto w banku jako sposób przekazywania swojej emerytury lub renty. Pozostali, jak dawniej, co miesiąc oczekują na gotówkę przynoszoną przez listonosza.

Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Spośród 8,5 mln wypłat świadczeń długoterminowych, aż 73,6 proc. jest przekazywane na konta. W województwie podlaskim wskaźnik ubankowienia jest jeszcze wyższy i przekracza 76 proc. Najbardziej ubankowioną grupą świadczeniobiorców są osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne (97 proc.) oraz klienci otrzymujący emerytury pomostowe (93 proc.).

Konto w banku to większe bezpieczeństwo dla seniorów. Szczególnie teraz, gdy preferowane są płatności bezgotówkowe. Ponadto rachunek bankowy pozwala na swobodne dysponowanie swoim czasem. Po pierwsze: nie musimy czekać na wizytę listonosza, który przyniesie nam emeryturę, a po drugie: gdy z różnych przyczyn nie będzie nas przez jakiś czas w domu, nie musimy się martwić, że pozostaniemy bez gotówki. Zdarza się, że przekaz wysłany na pocztę, wraca do ZUS, bo nikt nie mógł go odebrać, a emeryt pozostaje wtedy bez pieniędzy. Przelew na konto wyklucza takie sytuacje. Ponadto emerytura wypłacana na rachunek w banku zawsze jest na czas, bo ZUS nie spóźnia się z jej wypłatą.

Rachunek bankowy to dodatkowa ochrona dla seniorów przed złodziejami i oszustami. Brak większej gotówki w domu pozwala na uniknięcie utraty oszczędności w sytuacji kradzieży.

Jak wskazują badania przeprowadzone przez ZUS wśród osób, które wybierają gotówkę, taka decyzja wynika w dużej mierze po prostu z braku wiedzy o tym, jak korzystać z rachunku bankowego, a szczególnie z bankowości elektronicznej. ZUS rozpoczął kampanię edukacyjno-informacyjną na temat korzyści posiadania konta w banku. Urzędnicy chcą, aby klienci swobodnie i bez lęku mogli dysponować swoimi pieniędzmi nie narażając się na kradzież, oszustwa czy inne niebezpieczeństwa. Aby swoje świadczenia pobierali na rachunek bankowy, a wychodząc do sklepu czy apteki, używali karty płatniczej.

Aby zacząć otrzymywać świadczenie na rachunek bankowy, należy złożyć w ZUS wniosek EZP. Można to zrobić osobiście, za pośrednictwem operatora pocztowego lub w formie dokumentu elektronicznego poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W razie pytań można skorzystać z pomocy pracowników ZUS, kontaktując się z nimi telefonicznie, za pomocą e-wizyty lub też odwiedzając placówkę ZUS osobiście. Więcej informacji na temat kampanii można przeczytać na stronie internetowej zus.pl.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: