Seniorzy z Białegostoku także w tym roku mogą liczyć na bezpłatne doraźne usługi „złotej rączki”. Fundacja Spe Salvi organizuje pomoc osobom samotnym, schorowanym, niepełnosprawnym, a miasto finansuje te usługi.

Fundacja Spe Salvi, będąca zwycięzcą ogłoszonego przez miasto konkursu pn. „Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa seniorów w miejscu ich zamieszkania poprzez wsparcie w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych w 2021 r.”, rozpoczęła już udzielanie pomocy „złotej rączki”.

Ma zlecać usługi w domach seniorów fachowcom lub ich wykonanie powierzać wolontariuszom. Od 1 lutego konsultant fundacji przyjmuje telefoniczne zgłoszenia pod numerem 578 733 659 – od poniedziałku do piątku w godzinach 9-13. Można też zwrócić się o pomoc bezpośrednio w siedzibie Spe Salvi przy ulicy Warszawskiej 50. Więcej informacji znajduje się na stronie www.spesalvi.org.pl.

Jak podkreślają przedstawiciele władz Białegostoku, wsparcie kierowane jest przede wszystkim do starszych białostoczan i białostoczanek, mieszkających samotnie, niezamożnych, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. Bo dla seniorów wymiana żarówki, przymocowanie lustra czy też każda inna pozornie prosta czynność może stanowić problem trudny do rozwiązania.

Miasto na realizację tego zadania od 1 lutego do 31 grudnia 2021 r. przeznaczyło 83 tys. zł. Seniorzy mogą z tej pomocy korzystać bezpłatnie.

W 2020 r. z pomocy „złotej rączki” skorzystało 302 seniorów. Wykonano 500 drobnych napraw. Zlecenia najczęściej dotyczyły wymiany uszczelek w oknach, naprawy lub wymiany klamek w drzwiach, baterii umywalkowych, spłuczek sedesowych, zawieszania w łazience suszarek do ubrań, naprawy włączników.

Red. PS, fot. pixabay.com