Styczeń to wyjątkowy czas w roku. Wtedy jest okazja, by odwdzięczyć się babciom i dziadkom za ich poświęcenie, pomoc i bezgraniczną miłość jaką obdarzają swoje dzieci, wnuki i prawnuki. Największym prezentem, jaki można podarować, jest zdrowie i komfort życia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważną sprawą jest posiadanie pełnego uzębienia. To nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna! W związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka, organizowane jest coroczne wydarzenie dla seniorów – bezpłatne przeglądy protetyczne. Podczas wizyty lekarz oceni stan jamy ustnej, doradzi, jak dbać o zdrowy uśmiech w każdym wieku, a osoby zainteresowane i kwalifikujące się będą mogły umówić się na wykonanie bezpłatnej protezy na NFZ.

Brak nawet jednego zęba obciąża i osłabia wszystkie pozostałe, „biorąc na siebie” ciężar, jaki przyjmował podczas rozdrabniania czy żucia posiłków. Dalszą konsekwencją może być rozchwianie się zębów, ich ruchomość, a od tego tylko krok do bólu, wad zgryzu, a niekiedy nawet wypadaniu kolejnych zębów.

Wychodząc na przeciw takim problemom, seniorom oferowany jest bezpłatny przegląd protetyczny, podczas którego lekarz sprawdzi stan zębów oraz doradzi najkorzystniejsze rozwiązanie, aby na długo móc się cieszyć pięknym i zdrowym uśmiechem. A jakie są rozwiązania?

Proteza częściowa: wypełnia braki pojedynczych lub kilku zębów, opiera się na innych zębach lub na śluzówce.

Proteza całkowita: to sposób na całkowity brak zębów, tzw. bezzębie w górnym, dolnym lub obu łukach.

Istnieje wiele materiałów i metod wykonania protez, ale bez względu na wszystko najważniejsze jest, aby były odpowiednio dopasowane do użytkownika. Należy pamiętać, że nawet indywidualnie dobrana proteza, może nie uchronić przed lekkim dyskomfortem czy mikrourazami, zwłaszcza na początku użytkowania. Na szczęście, wszystko mija po czasie, pozwalając cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje ruchome protezy częściowe (w przypadku braku 5 i więcej zębów w łuku) oraz protezy całkowite (w przypadku bezzębia). Refundacja przysługuje raz na 5 lat.

Bezpłatne przeglądy protetyczne, z możliwością zapisania się na protezy na NFZ, będą odbywały się w dniach od 21 do 29 stycznia przy ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 10 lok 9A (parter) w Białymstoku. Zapisy: tel. 85 68 71 500.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: