Podlaskie to niepowtarzalny region Polski. Każda wieś przepełniona jest historią. Smolanka to mała miejscowość, której mieszkańcy od lat kultywują pamięć o swoich przodkach. Lokalne Koło Gospodyń Wiejskich zebrało stare zdjęcia przypominające o dawnym życiu wsi. Album powstał dzięki wsparciu zarządu województwa podlaskiego.

„Smolanka i jej mieszkańcy na starej fotografii. Zarys historyczny wsi” to wyjątkowy album wydany pod koniec 2020 roku. Zdjęcia, które można obejrzeć w wydaniu zostały udostępnione dzięki mieszkańcom wsi, a część z nich znajduje się na płotach domów w miejscowości Smolanka.

– Gdy pracowałem nad książką, odżyły wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości, z lat 60-tych i 70-tych. To był zupełnie inny świat, choćby biorąc pod uwagę pracę na wsi. Odczuwałem wzruszenie, że w jakiś sposób udało się to wszystko uratować – mówi Leszek Postołowicz, współautor książki.

– A wszystko zaczęło się od listopadowego spotkania w 2019 roku w Smolance u państwa Bożeny i Leszka Postołowicz, w ich przepięknym domu. W imieniu własnym, Koła Gospodyń Wiejskich w Smolance i wszystkich mieszkańców wsi Smolanka, dziękuję marszałkowi Arturowi Kosickiemu i całemu zarządowi województwa podlaskiego za wsparcie tej cennej inicjatywy, w wyniku której powstał ten piękny album – napisała na portalu społecznościowym Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego.

Książkę, zawierającą reprodukcje ponad stu zdjęć, można nabyć u przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich – Bożeny Postołowicz w Smolance.

Źródło i fot. WrotaPodlasia.pl