O północy 15 stycznia ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. 22 stycznia zarejestrować się będą mogły również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia dla tych grup rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. Rejestracja na szczepienie jest szybko i prosta, a także możliwa na kilka sposobów – za pomocą infolinii 989, przez internet oraz bezpośrednio w konkretnym punkcie szczepień. Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Już teraz można zgłosić swoją chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla twojej grupy, dostaniesz maila.

Rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów powyżej 80. roku życia cieszy się dużym zainteresowaniem. Do godziny 10.00, zarejestrowało się ponad 127 tys. osób.

Do tej pory 410 tys. osób zostało zaszczepionych przeciw COVID-19. Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk podkreślił, że do końca dnia będzie to już ok. 450 tys. osób.

– Wczoraj do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4787 punktów w całej Polsce. Dla tych punktów uruchomiona została rejestracja za pośrednictwem centralnego kalendarza. Tych terminów, które zostały wystawione, było ponad 1,5 mln – od 25 stycznia do końca marca – dodał.

Od 15 stycznia na szczepienia przeciw COVID-19 mogą zarejestrować się osoby powyżej 80. roku życia. Od 22 stycznia taką możliwość będą mieli także seniorzy, którzy skończyli 70 lat. Szczepienia dla tych grup rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

Rejestracja na szczepienia jest szybka i prosta. Możesz zarejestrować się na kilka sposobów:

  • dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinie Narodowego Funduszu Zdrowia 989,
  • elektronicznie za pomocą strony gov.pl/szczepimysie,
  • bezpośrednio w punkcie szczepień – mapa i dane kontaktowe: tutaj.

Do tej pory infolinia pełniła funkcję informacyjną na temat szczepień. Teraz można z niej korzystać, aby zarejestrować się na szczepienie. Od momentu uruchomienia rejestracji dla seniorów powyżej 80. roku życia infolinia NFZ odnotowała ponad pół miliona połączeń.

– Od północy zainteresowaniem cieszyła się możliwość zarówno rejestracji, jak i zgłoszenia gotowości do szczepienia. W ciągu pierwszych 90 minut na infolinię zadzwoniono ponad 84 tys. razy – podkreślił minister Michał Dworczyk.

Za pomocą infolinii, możesz zarejestrować się sam lub może cię zapisać ktoś bliski z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Wystarczy, że rozpocznie się etap szczepień i będziesz miał numer PESEL bliskiej osoby.

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.

Zadzwoniłeś na infolinię i nie udało ci się połączyć z konsultantem? Konsultanci oddzwonią do ciebie.

Kolejnym wygodnym sposobem jest rejestracja przez internet (adres strony www podany powyżej).

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko twojego adresu. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście – będzie taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji, otrzymasz powiadomienie SMS, a następnie ponowne przypomnienie o szczepieniu dzień przed planowanym terminem.

Aby się zarejestrować, potrzebujesz profilu zaufanego. Możesz:

  • skorzystać z uproszczonej procedury przeznaczonej tylko dla osób, które skończyły 80 lat; w ten sposób założysz tymczasowy profil zaufany, będzie ważny przez 3 miesiące;
  • założyć standardowy profil zaufany, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień – skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są w linku podanym powyżej. Jak poinformował minister Dworczyk, została podjęta decyzja o uruchomieniu punktów szczepień w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach.

Osoby w wieku 18-69 lat od 15 stycznia mogą zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online. W momencie, kiedy szczepienia będą dostępne dla twojej grupy – dostaniesz maila. Już ponad 350 tys. osób zgłosiło i potwierdziło chęć zaszczepienia poprzez formularz online.

Za: gov.pl, fot. pixabay

Tagi: