Szpitale w Bielsku Podlaskim i Augustowie leczą pacjentów chorych na COVID-19. Pozostali pacjenci z tego regionu mają zabezpieczoną opiekę w placówkach do tego wyznaczonych – zapewnia Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej, adekwatnie zwiększana jest baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19. Rozwój bazy będzie odbywał się w ramach 3 strumieni działań wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia, pierwszym z nich jest przekształcanie wybranych szpitali powiatowych w typowo zakaźne, mające zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19. Podlaski NFZ uczestniczy w definiowaniu listy tych szpitali – tak, by w regionie, w którym szpitale powiatowe są blisko siebie, jeden z nich przyjmował pacjentów niecovidowych z obu powiatów, a drugi pacjentów zakażonych COVID-19 z tych dwóch powiatów.

Ostatnia decyzja w tym zakresie o przekształceniu szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie w szpitale o funkcji covidowej oparta jest o fakt, iż rolę szpitali wspomagających, które przyjmą pacjentów niecovidowych przejmą:

– w przypadku pacjentów z obszaru Bielska Podlaskiego – szpitale w Hajnówce i Siemiatyczach;

– w przypadku pacjentów z Augustowa – szpitale w Grajewie i Suwałkach.

Pacjenci otrzymają również pomoc we wszystkich innych szpitalach w okolicy.

Według danych urzędu wojewódzkiego na dzień 19 października liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosiła 607 (zajęte 342).

Ostatnie decyzje o przekształceniu szpitali powiatowych, znacznie rozwijają system łóżek covidowych w regionie. Jest on obecnie rozbudowywany: od 19 października o dodatkowych 151 łóżek, w tym 6 intensywnej terapii; kolejny przyrost to dni 20-22 października – o dodatkowe 173 łóżka, w tym 5 intensywniej terapii.

Proces zwiększania liczby łóżek i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy: wojewody, podlaskiego NFZ, wojewódzkich konsultantów w poszczególnych specjalnościach medycznych i szefów placówek leczniczych. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, w razie potrzeby podejmowane są odpowiednie działania w trybie pilnym.

Red. PS, fot. pixabay.com

Tagi: