Po blisko dwóch latach zakończył się remont dworca PKP w Białymstoku. To jedna z największych tego typu inwestycji prowadzona w ostatnim czasie przez PKP. Jej wartość to ponad 45 mln zł.

Zakończenie prac remontowych odbyło się zgodnie z założonym planem. Na początku czerwca Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał odbioru prac konserwatorskich zmodernizowanego budynku dworca. Odnowiono elewacje, wybudowano nowe miejsca parkingowe oraz wokół budynku posadzono drzewa i krzewy.

Wnętrze uległo dużym zmianom. Jest w nim duża, jasna, przestronna hala, uwagę przykuwają białe, żeliwne kolumny, sufit zdobiony stiukami i kolumny oraz ściany, na których widnieją dekoracyjne pilastry (szlaki).

Janusz Kowalski, Wiceminister Aktywów Państwowych, podczas spotkania z dziennikarzami 1 października (wtedy to nastąpiło oficjalne otwarcie) tłumaczył m.in., że to jedna z największych tego typu inwestycji PKP na ścianie wschodniej.

Ireneusz Maślany, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych zaznaczył, że PKP w latach 2016-2023 zmodernizuje około 200 dworców. Dodał, że na sfinansowanie tych inwestycji wydano blisko 2 mld zł. Do tej pory ukończono modernizację 19 obiektów. Przypomniał, że dworzec PKP w Białymstoku jest ostatnim zakończonym, zmodernizowanym projektem spośród wspomnianych.

– Żeby obiekt był funkcjonalny, musieliśmy włączyć wszystkie nowoczesne systemy. Zmodernizowaliśmy system bezpieczeństwa, komunikacji, system ułatwień osobom niepełnosprawnym, czyli te wszystkie elementy należało tak wkomponować, żeby nie zniszczyć zabytku i jednocześnie, żeby mogły być wykorzystywane. Powierzchnia zabudowy tego projektu liczy około 2 tys. metrów kwadratowych, z kolei powierzchnia użytkowa – 3 tys. metrów kwadratowych. To mówi o skali przedsięwzięcia – powiedział członek zarządu PKP S.A., zapowiadając rozpoczęcie następnego etapu rozbudowy infrastruktury dworcowej – tunelu. Zostanie przez niego przeprowadzone przejście pod torami.

Marszałek Artur Kosicki województwa podlaskiego podkreślił, że obiekt jest wizytówką naszego regionu.

Duchowni kościołów rzymskokatolickiego oraz prawosławnego dokonali poświęcenia obiektu.

Przebudowa dworca w Białymstoku to jedna z kluczowych inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość dofinansowania ze środków unijnych to ponad 26 mln zł. Całkowita wartość przebudowy dworca to 36 mln zł.

Źródło i zdjęcia: WrotaPodlasia.pl