Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Dojlidy zapraszają w piątek, 18 września 2020 r., po sadzonki! O godzinie 9.00 przed siedzibą białostockiej dyrekcji LP przy ul. Lipowej 51 rozstawiony zostanie namiot i będą w nim wydawane młode drzewka świerków i dębów.

Każdy, kto chce posadzić u siebie na działce te drzewka, może przyjść i wziąć sobie sadzonki. Każda sadzonka świerka i dębu będzie miała bryłkę ziemi wokół korzeni. To na pewno zapewni przyjęcie sadzonki w gruncie, nawet o tej porze roku. Sadzonki będą wydawane w papierowych torebkach. Do rozdania jest ich kilkanaście tysięcy.

Akcję #sadziMY 2020 oficjalnie zainaugurują prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy w piątek, 18 września, wezmą udział w odnawianiu lasu na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez huragan w sierpniu 2017 r. Para prezydencka wspólnie, między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, leśnikami, posadzi na powierzchni blisko 64 tys. nowych drzew.

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec – drewno, tworzący domy również dla nas.

W północno-wschodniej Polsce leśnicy każdego roku sadzą ok. 30 mln drzew, a w całym kraju 500 milionów sadzonek. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju.

Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie teraz wszyscy będziemy mogli z łatwością posadzić własne drzewo. 18 września, w ramach ogólnopolskiej akcji #sadziMY, każdy może w siedzibie najbliższego nadleśnictwa, od godziny 9.00 do wyczerpania zapasów, odebrać sadzonki i posadzić je na własnym gruncie, aby móc później te drzewka samodzielnie pielęgnować i podziwiać jak z roku na rok rosną.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, w kilkunastu nadleśnictwach, przygotowano po kilka tysięcy sadzonek świerków i dębów do rozdania wszystkim chętnym. Najwięcej w Białymstoku, następnie w Suwałkach, Łomży, Ełku, Bielsku Podlaskim, dalej w Augustowie, Giżycku, Hajnówce i Supraślu. W pozostałych nadleśnictwach, ze względu na spodziewaną frekwencje chętnych, leśnicy przygotowali do wydania trochę mniej młodych drzewek.

Red. PS, fot. RDLP

Tagi:

,