Zgodnie z nową jesienną strategią walki z koronawirusem, podlaski oddział NFZ organizuje więcej miejsc, w których będzie można wykonać bezpłatny test na COVID-19.

– W ostatnich dniach uruchomiliśmy pięć nowych punktów pobrań: w Choroszczy przy szpitalu psychiatrycznym, kolejny – drugi punkt w Suwałkach przy ulicy Kościuszki 71 i aż trzy nowe miejsca w Białymstoku – teraz w stolicy województwa jest aż pięć tzw. mobilnych punktów pobrań – mówi Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ.

Nowe punkty pobrań w Białymstoku znajdują się przy ulicy Złotej 5 i Upalnej 1A, przy siedzibach firm transportu medycznego, a najświeższa lokalizacja to punkt pobrań przy poradniach specjalistycznych szpitala klinicznego przy ulicy Waszyngtona 15A.

W województwie podlaskim jest już 19 mobilnych punktów pobrań, działają 7 dni tygodniu, co najmniej 2 godziny dziennie – pełną ich listę można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ.

– Podlaski NFZ nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, jeżeli chodzi o liczbę mobilnych punktów pobrań. Dokładamy wszelkich starań, żeby każdy mieszkaniec regionu mógł wykonać wymaz jak najbliżej miejsca zamieszkania. Już wkrótce w każdym powiecie będzie działał taki punkt – zapewnia szef podlaskiego NFZ.

Badania są w całości refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapłaci szpitalom za każdy pobrany wymaz 21 zł. Dodatkowo sfinansuje każdy dzień gotowości mobilnego punktu pobrań kwotą 300 zł.

Z mobilnych punktów mogą korzystać osoby, które mają wyjechać do uzdrowisk – sanatoriów oraz kierowani na takie badania przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (medycy maja taką możliwość od 7 września).

Red. PS, źródło: Sekcja komunikacji społecznej podlaskiego NFZ, fot. pixabay.com